Ursula von der Leyen: Potrzebne sankcje dla naruszających prawa człowieka na Białorusi

"Potrzebne są sankcje wobec tych ludzi, którzy złamali wartości demokratyczne lub naruszyli prawa człowieka na Białorusi - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zobacz wideo

"Jestem przekonana, że dzisiejsza dyskusja ministrów spraw zagranicznych UE zademonstruje nasze zdecydowane poparcie dla praw obywateli Białorusi do podstawowych wolności i do demokracji" - dodała we wpisie Von der Leyen.

W piątek odbędzie się nadzwyczajna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcona sytuacji na Białorusi. Spotkanie dotyczyć będzie także Turcji, Wenezueli i wydarzeń w Libanie.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde powiedziała w środowym wywiadzie dla szwedzkiego radia, że dyskusje będą dotyczyły kwestii ewentualnych sankcji na Białoruś.

W poniedziałek na temat sytuacji na Białorusi z szefową KE rozmawiał premier Mateusz Morawiecki. Z kolei minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Polska zabiega również o zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu UE w sprawie Białorusi. W tej kwestii trwają rozmowy między państwami członkowskimi. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przekazał polskim władzom, że temat Białorusi pojawi się na wrześniowym szczycie UE w Brukseli.

Białoruś. Powyborcze protesty

Protesty na Białorusi trwają od niedzieli, kiedy ogłoszono, że wybory prezydenckie wygrał Alaksandr Łukaszenka. Przeciwnicy prezydenta organizują manifestacje, strajki w zakładach pracy. Według oficjalnych danych zginęło dwóch demonstrantów. Kilka tysięcy ludzi zostało zatrzymanych przez milicję i OMON. Wśród nich było kilku obywateli Polski. - Bili nas, kazali klęczeć na kolanach z pięć godzin ze skutymi rękami za plecami. Bili pałkami, kopali - tak o pobycie w białoruskim więzieniu mówi jeden ze zwolnionych wczoraj Polaków.

Najgroźniejsza rywalka Łukaszenki w walce o prezydenturę, która według opozycji wygrała wybory, przebywa na Litwie. Swiałtana Cichanouska w opublikowanym dziś w internecie nagraniu podziękowała każdemu wyborcy, który zagłosował na nią i na zmianę w kraju. - Proszę wszystkich merów miast, by 15 i 16 sierpnia zorganizowali masowe pokojowe manifestacje - zaapelowała.

DOSTĘP PREMIUM