Białoruś. Nie ukazał się numer "Komsomolskiej Prawdy" z artykułami o protestach

Dziennik "Komsomolskaja Prawda" wydawany na Białorusi poinformował we wtorek, że jego najświeższy numer nie został wydrukowany przez zakłady poligraficzne. Pierwsza strona wtorkowego wydania poświęcona była protestom po wyborach prezydenckich na Białorusi.
Zobacz wideo

Redakcja o sytuacji poinformowała za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych. Do wydrukowania numeru nie doszło, bo drukarnia powołała się na zbyt późne przesłanie numeru i awarię maszyny drukującej.

Gazeta szuka teraz innego zakładu, który byłby w stanie szybko wydrukować 21-22 tys. egzemplarzy dziennika. Jak zaznaczyła redakcja, przez poprzednie dwa tygodnie gazeta wychodziła bez przeszkód, mimo późnej pory przekazywania numeru do druku. 

W mediach społecznościowych "KP" opublikowała planowaną pierwszą stronę: głównym tematem wtorkowego numeru były masowe protesty w weekend w Mińsku. W tytule określono je jako "najbardziej masową akcję w historii Białorusi". Wtorkowe wydanie zawierało także inne materiały na temat protestów.

Białoruś protestuje po wyborach

Na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich z 9 sierpnia, które według oficjalnych wyników wygrał ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka. Zatrzymano blisko 7 tys. osób, wiele z nich brutalnie pobito. Według oficjalnych danych zmarło dwóch protestujących.

Od tygodnia strajkują białoruskie zakłady pracy. Do protestu włączyły się też media. W poniedziałek przeciwko kłamstwom władzy protestowali pracownicy rządowej telewizji.

Posłuchaj podcastu.

DOSTĘP PREMIUM