Rosyjscy lekarze nie znaleźli trucizny w organizmie Nawalnego. Nie dają zgody na transport do niemieckiego szpitala

Badania nie wykazały śladów trucizny w organizmie Aleksieja Nawalnego i lekarze nie uważają, by próbowano go otruć - poinformował w piątek dziennikarzy Anatolij Kaliniczenko, zastępca lekarza naczelnego szpitala w Omsku, gdzie Nawalny jest hospitalizowany od czwartku. Bliscy i współpracownicy opozycjonisty chcą, by trafił od na leczenie do Niemiec. Strona rosyjska nie zgadza się.
Zobacz wideo

- Nie wykryto trucizn ani śladów ich obecności w organizmie. Diagnoza "zatrucie" na pewno pozostaje w naszej świadomości, ale nie uważamy, aby pacjent został zatruty - powiedział dziennikarzom Anatolij Kaliniczenko. Zastępca lekarza naczelnego szpitala w Omsku dodał, że medycy postawili diagnozę, ale nie będą informować o niej mediów; diagnoza ta została zaś przekazana rodzinie Nawalnego - żonie i bratu.

- Mamy powikłania, stany, w których on teraz się znajduje i które mieszczą się w pełni w strukturze postawionej przez nas diagnozy - powiedział lekarz.

Czy Nawalny trafi do szpitala w Niemczech?

W Omsku jest już lotnicza karetka, która przyleciała z Niemiec, by zabrać Aleksieja Nawalnego do tamtejszego szpitala. O to, by opozycjonista mógł być leczony w Niemczech, stara się rodzina i jego współpracownicy. Jeszcze w czwartek wczesnym wieczorem była zgoda na transport do Niemiec.

Teraz gdy samolot jest w Omsku, lekarze nie pozwalają na transport. Tłumaczą, że na przewiezienie do niemieckiego szpitala nie pozwala stan zdrowia Aleksandra Nawalnego.

Opozycjonista trafił do szpitala w czwartek rano, poczuł się źle na pokładzie samolotu, którym wracał z Tomska. Współpracownicy od początku sygnalizowany, że Nawalny mógł zostać otruty, bo nie jadł niczego przed wylotem, wypił tylko herbatę na lotnisku.

Jeden z pasażerów samolotu, którym leciał Nawalny, opublikował nagranie, na którym widać, jak opozycjonista pije herbatę na lotnisku - zdjęcia z pokładu samolotu dokumentują próby udzielania pomocy; słuchać też, jak Nawalny krzyczy z bólu.

Posłuchaj podcastu.

TOK FM PREMIUM