Samolot z Nawalnym wylądował w Berlinie. Opozycjonista trafił do szpitala. Jest w "stabilnym stanie"

Aleksiej Nawalny został przewieziony z lotniska do berlińskiej kliniki. Opozycjonista od czwartku jest nieprzytomny. Niemiecki samolot wystartował z lotniska w Omsku o świcie.
Zobacz wideo

Stan Aleksieja Nawalnego po przylocie do Berlina jest stabilny - poinformował w sobotę dziennik "Bild", powołując się na aktywistę Jakę Bizilja. Opozycjonista został przewieziony ambulansem do szpitala Charite, gdzie zostanie poddany leczeniu - pisze Reuters.

O lądowaniu lotniczej karetki w stolicy Niemiec przed 9 poinformowała rzeczniczka Aleksieja Nawalnego - Kira Jarmysz. 

Samolot z Nawalnym na pokładzie wyruszył z Omska

Lotnicza karetka o świcie wystartowała z Omska. Wcześniej Nawalny został przewieziony karetką, w eskorcie policyjnych radiowozów, ze szpitala w Omsku na miejscowe lotnisko, gdzie czekał na niego wyczarterowany niemiecki samolot medyczny. Na płycie lotniska byli obecni niemieccy i rosyjscy lekarze, a także urzędnicy i policja. Przy Nawalnym była jego żona, Julia.

Start maszyny potwierdził agencji Interfax szef lotniska w Omsku. Lot do stolicy Niemiec potrwa około sześciu godzin. Jak podała agencja dpa, 44-letni Nawalny ma być leczony w znanej berlińskiej klinice Charite.

"Dziękuję wszystkim za wsparcie. Walka o życie i zdrowie Aleksieja dopiero się zaczyna i jest wiele do zrobienia. Ale zrobiliśmy już pierwszy krok" - napisała Kira Jarmysz na Twitterze.

Początkowo lekarze ze szpitala w Omsku nie zgadzali się na przewiezienie Nawalnego za granicę, zapewniając, że pacjent będzie leczony na miejscu, jednak w piątek wieczorem zmienili zdanie.

- Pacjent wykazuje pozytywną dynamikę i jest wystarczająco stabilny, stan jego mózgu jest stabilny - mówił lekarz Anatolij Kaliniczenko.

Kaliniczenko powiedział też, że lekarze "ostatecznie wykluczyli" substancję chemiczną, o której wcześniej pisały media, jako że nie wykryto jej w krwi i moczu chorego.

Aleksiej Nawalny, jeden z najważniejszych rosyjskich opozycjonistów, został hospitalizowany w czwartek w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot lądował awaryjnie w Omsku. Opozycjonista jest w śpiączce. Jego współpracownicy uważają, że próbowano go otruć.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM