Białoruś. Noblistka Swiatłana Aleksijewicz wezwana przez Komitet Śledczy na przesłuchanie

Swiatłana Aleksijewicz, białoruska laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury i członkini prezydium obywatelskiej Rady Koordynacyjnej, została wezwana do Komitetu Śledczego w związku z postępowaniem karnym dotyczącym "wezwania do działań, mających na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu".
Zobacz wideo

Aleksijewicz ma się stawić w Komitecie Śledczym w środę o godz. 14 (13 w Polsce). Ma być przesłuchana w charakterze świadka.

Pisarka jest członkinią prezydium Rady Koordynacyjnej, która została powołana przez współpracowników opozycyjnej kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej i stawia sobie za cel dialog z władzami i doprowadzenie do pokojowego przekazania władzy.

Na wtorek do Komitetu Śledczego wezwano innego członka prezydium - Pawła Łatuszkę.

Wcześniej na przesłuchanie wzywani byli prawnik Maksim Znak i Siarhiej Dyleuski, również będący członkami prezydium Rady. Po przesłuchaniach w ubiegłym tygodniu nie rozmawiali z prasą o treści rozmów, ponieważ zostali zobowiązani do zachowania tajemnicy.

Rada Koordynacyjna, powołana z inicjatywy Cichanouskiej, w rozszerzonym składzie liczy już 600 osób - poinformował w poniedziałek Łatuszka.

Prokurator generalny Białorusi oświadczył, że utworzenie Rady stanowi "próbę przejęcia władzy" w kraju.

Wszczęto postępowanie karne z art. o "wzywaniu do działań, których celem jest zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Białorusi", za co maksymalny wymiar kary to pięć lat więzienia.

Według Rady i jej zwolenników wyniki wyborów prezydenckich z 9 sierpnia zostały sfałszowane, a wygrała je Cichanouska, zmuszona później przez władze do opuszczenia kraju i przebywająca na Litwie.

Od dnia wyborów na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko sfałszowaniu ich wyników.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM