Koronawirus. MSZ odradza podróże do Chorwacji ze względu na duży odsetek zakażeń

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Chorwacji poza tymi, które nie są konieczne, ze względu na duży odsetek nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - poinformował resort we wtorek na Twitterze i na portalu Polak za granicą.
Zobacz wideo

"MSZ RP odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń na #COVID19" - napisało we wtorek MSZ na Twitterze.

Koronawirus w Chorwacji

Na portalu Polak za granicą MSZ dodało, że poziom zakażeń w Chorwacji "jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową", uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tam tymczasowo - turystycznie.

Portal zaznacza, że w całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego, w tym na promach i w taksówkach, instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta np. na pocztach i dworcach, w bankach, kantorach i punktach usługowych jak np. fryzjer, kosmetyczka.

"Wprowadzono ograniczenie godzin pracy obiektów gastronomicznych i rozrywkowych - wszystkie mają obowiązek zamknięcia najpóźniej o północy" - zaznaczyło MSZ w informacji dla podróżnych. "Ponadto obiekty gastronomiczne i rozrywkowe mogą prowadzić obsługę klienta wyłącznie na wolnym powietrzu (w ogródkach i na tarasach obiektów).

Wprowadzono ograniczenie liczby gości na weselach, pogrzebach oraz imprezach prywatnych organizowanych w obiektach publicznych.

Chorwackie władze apelują o zachowanie dystansu 1,5 m. W poszczególnych rejonach o najwyższym natężeniu zakażeń możliwe jest wprowadzanie czasowych obostrzeń o charakterze lokalnym.

MSZ przypomina, że szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania do tego kraju znajdują się na stronie internetowej oraz profilu facebookowym polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Aktualne dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji można znaleźć na stronach internetowych: https://www.koronavirus.hr/en oraz https://civilna-zastita.gov.hr/.

"Apelujemy o stosowanie się do zaleceń Sztabu Kryzysowego Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji i unikanie miejsc szczególnie zatłoczonych - również tych na świeżym powietrzu, np. na plażach oraz w lokalach gastronomicznych" - prosi MSZ.

Koronawirus w Chorwacji

Według danych z 24 sierpnia w Chorwacji potwierdzono w ciągu 24 godzin 136 nowych przypadków zakażenia. Tym samym w kraju jest obecnie  2212 aktywnych zachorowań. Chorwację zamieszkuje około 4 mln osób. 

DOSTĘP PREMIUM