Edukacja a koronawirus. W Seulu i okolicach lekcje w szkołach znów w trybie online, w Anglii obowiązek zakrywania twarzy

Ministerstwo edukacji Korei Południowej nakazało wszystkim szkołom na obszarze metropolitarnym Seulu, aby powróciły do zajęć w trybie online w związku z utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą wykrywanych tam zakażeń koronawirusem - podała w środę agencja Yonhap. Z kolei rząd Wielkiej Brytanii zmienił zdanie w kwestii zakrywania twarzy w szkołach.
Zobacz wideo

Południowokoreańskie służby medyczne zgłosiły w środę 320 nowych infekcji, w tym 307 zakażeń lokalnych. Łączny bilans wykrytych przypadków wzrósł do 18 265. Zmarły dwie kolejne zakażone osoby, a ogólny bilans zgonów wynosi 312 - wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

W związku z obserwowanym od kilku tygodni wzrostem liczby wykrywanych zakażeń władze Korei Płd. rozszerzyły na cały kraj obowiązujący dotąd w Seulu i okolicach drugi poziom zaleceń dystansowania społecznego. Rozważane jest podniesienie go na najwyższy, trzeci poziom, ale taka decyzja jak dotąd nie zapadła.

Ministerstwo edukacji nakazało wszystkim prawie 8 tys. przedszkoli, szkół podstawowych i średnich w Seulu, pobliskim mieście Inczon i prowincji Gyeonggi, aby zrezygnowały z lekcji w klasach do 11 września. Placówki, które zakończyły już letnie wakacje, przeszły z powrotem na nauczanie w trybie online - podała agencja Yonhap.

Zakaz nie dotyczy uczniów najstarszych klas liceów, którzy przygotowują się do zaplanowanego na grudzień ogólnokrajowego egzaminu CSAT, odpowiednika matury. W pozostałych częściach kraju szkoły wciąż stosują kombinację lekcji w klasach i zajęć online, ponieważ liczba uczniów przebywających naraz w budynkach szkolnych jest ograniczona z powodu pandemii Covid-19.

W Wielkiej Brytanii uczniowie w maseczkach

Z kolei rząd Wielkiej Brytanii zmienił zdanie w kwestii zakrywania twarzy w szkołach. Uczniowie szkół średnich w Anglii, na terenach, gdzie wprowadzono dodatkowe restrykcje w związku z epidemią koronawirusa, będą musieli zakrywać twarz na korytarzach i w innych przestrzeniach wspólnych. Dyrektorzy pozostałych szkół średnich będą mieli wolną rękę w kwestii decyzji o wprowadzeniu obowiązku zasłaniania twarzy. W obu przypadkach wytyczne dotyczą tylko korytarzy i innych przestrzeni wspólnych, a nie sal lekcyjnych.

"Naszym priorytetem jest bezpieczny powrót dzieci do szkoły. Na każdym etapie słuchaliśmy najnowszych porad medycznych i naukowych. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z nowych rad Światowej Organizacji Zdrowia. Na terenach lokalnych zamknięć dzieci powyżej siódmej klasy powinny zasłaniać twarz w pomieszczeniach wspólnych. Poza tymi strefami maseczki nie będą wymagane w szkołach, choć szkoły będą miały swobodę we wprowadzaniu środków, jeśli uznają, że jest to właściwe w ich konkretnej sytuacji. Mam nadzieję, że te kroki dadzą rodzicom, uczniom i nauczycielom dalsze poczucie bezpieczeństwa" - oświadczył brytyjski minister edukacji Gavin Williamson.

Do tej pory wytyczne rządowe mówiły, iż zasłanianie twarzy przez uczniów nie jest konieczne.

Rząd znalazł się jednak pod presją ze strony szkół i organizacji nauczycieli, zwłaszcza po tym, jak we wtorek rano decyzję w tej sprawie ogłosił rząd Szkocji. Tam zasłanianie twarzy będzie obowiązkowe od najbliższego poniedziałku we wszystkich szkołach średnich na korytarzach i w innych przestrzeniach wspólnych, a także w autobusach szkolnych. Następnie podobną decyzję ogłosił rząd północnoirlandzki, choć w tym przypadku jest ona zaleceniem, a nie nakazem, zaś rząd walijski poinformował, że decyzję ogłosi w środę, ale należy się spodziewać, że będzie to co najmniej rekomendacja do zasłaniania twarzy.

WHO o noszeniu masek przez nastolatków

W miniony weekend Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła swoje wytyczne i ogłosiła, że dzieci powyżej 12. roku życia również powinny zasłaniać twarz, jeśli nie jest możliwe, by utrzymywały zalecany dystans społeczny.

Zalecenia brytyjskiego rządu odnośnie edukacji dotyczą tylko szkół w Anglii, w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa edukacja pozostaje w kompetencjach regionalnych rządów. Również daty rozpoczęcia roku szkolnego są różne. W Szkocji wszyscy uczniowie już wrócili do szkół, w Irlandii Północnej na razie tylko uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, zaś pozostali mają wrócić 31 sierpnia. W Anglii i Walii początek roku szkolnego będzie 1 września.

W Anglii dodatkowe restrykcje z powodu koronawirusa obowiązują obecnie na terenie kilkunastu miast i miejscowości, przede wszystkim w północno-wschodniej części kraju.

DOSTĘP PREMIUM