Niemcy. Berlin zakazał demonstracji przeciwko polityce ws. koronawirusa

Socjaldemokratyczny burmistrz-szef rządu Berlina Michael Mueller uznał wydany w środę przez władze stolicy Niemiec zakaz zorganizowania tam w sobotę wielkiej demonstracji przeciwko restrykcyjnej polityce antykoronawirusowej państwa za "słuszny i uzasadniony".
Zobacz wideo

Wskazał przy tym na łamanie zasad ochrony przed zakażeniem w trakcie podobnych wcześniejszych imprez obowiązujących. Oznaczało to ryzyko zdrowotne nie tylko dla uczestników demonstracji, lecz również dla wielu innych osób - podkreślił.

Dodał, że ogłoszony przez socjaldemokratycznego senatora (krajowego ministra) spraw wewnętrznych Andreasa Geisela zakaz został wcześniej uzgodniony z pozostałymi członkami Senatu (krajowego rządu).

- Uczestnicy demonstracji pójdą potem do domu, udadzą się do swych miejsc pracy, będą jeździli metrem, stwarzając zagrożenie dla innych - wyjaśnił Mueller.

Jako pierwsza zamiarowi zorganizowania w sobotę demonstracji i towarzyszących jej ulicznych imprez sprzeciwiła się berlińska policja. Występując w jej imieniu, senator Geisel przypomniał, że w trakcie podobnego protestu 1 sierpnia dochodziło do świadomego lekceważenia przez uczestników zasad higieny i stosownych przedsięwzięć ochronnych.

TOK FM PREMIUM