Chrystus w Rio de Janeiro, słynny chłopiec w Brukseli. 40. rocznica Solidarności na świecie

Wiele krajów i miast włączyło się w obchody 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność".
Zobacz wideo

Belgia. Słynny chłopiec w stroju stoczniowca

Najsłynniejszy pomnik w Belgii, figurka Manneken Pis przedstawiająca siusiającego chłopca została w poniedziałek ubrana w strój stoczniowca i szarfę z napisem "Solidarność". Tak lokalne władze uczciły 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Iluminacja w Nowym Jorku

31 sierpnia w 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych na gmachu polskiego konsulatu na Manhattanie pojawi się iluminacja świetlna ze znakiem "Solidarności". Przypomni to Amerykanom o zmieniającym losy regionu i świata wydarzeniu.

- Jest to rocznica wydarzenia dotyczącego wewnętrznej sytuacji w kraju, ale zaczęło ono rezonować i rozprzestrzeniło się na cały świat decydując w pewnym sensie o jego losach. Ponieważ pewnie nie każdy o tym wie, warto podkreślić, że miało to swój początek dokładnie 40 lat temu - powiedział PAP konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Chrystus w Rio z napisem "Solidarność"

W niedzielę wieczorem czasu brazylijskiego na jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów kulturowych i religijnych na świecie - figurze Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro - odbyła się projekcja znaku "Solidarności". Wydarzenie upamiętniło 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".

Napis "Solidarność" świecił na sławnej rzeźbie ponad godzinę i był widoczny z najważniejszych miejsc w Rio de Janeiro. Projekcje na figurze nie należą do rzadkości - średnio co tydzień pojawiają się na niej w celu upamiętnienia najważniejszych wydarzeń na całym świecie.

Projekcja została zrealizowana z inicjatywy Ambasady RP w Brazylii.

Napis 'Solidarność' na figurze Chrystusa z RioNapis 'Solidarność' na figurze Chrystusa z Rio Fot. Ambasada RP w Brazylii/Twitter

Biało-czerwona Niagara

W związku z 40. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" w sobotę na 15 minut wodospad Niagara na granicy amerykańsko-kanadyjskiej został podświetlony na biało-czerwono.

Wodospad przybrał polskie barwy narodowe od godz. 22 do 22.15 czasu miejscowego. Za inicjatywą sobotniego podświetlenienia Niagary stał Konsulat Generalny RP w Toronto.

Ostatni raz Niagara podświetlana była tego rodzaju specjalną iluminacją 15 sierpnia - pomarańczowy, biały i zielony nawiązywały wtedy do 74. rocznicy niepodległości Indii.

Minaret w Indiach

Biało-czerwone barwy zyskał też minaret Qutub Minar w Nowym Delhi

A sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiedział, że w podobny sposób - lub logotypem Solidarności - ozdobionych będzie 40 "widowiskowych miejsc na całym świecie".

TOK FM PREMIUM