Niemcy twierdzą, że Nawalnego otruto nowiczokiem. Czym jest i jak działa nowiczok?

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert poinformował w komunikacie, że istnieją "jednoznaczne dowody na to", że rosyjskiego opozycjonistę usiłowano otruć środkiem bojowym z grupy Nowiczok. Co to za substancja i jak działa?
Zobacz wideo

Rząd Niemiec podał, że są dowody na to, iż rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został otruty środkiem bojowym z grupy nowiczok. To właśnie tym środkiem dwa lata temu otruto na terenie Wielkiej Brytanii agenta Siergieja Skripala i jego córkę.

Czym jest nowiczok?

Pod nazwą nowiczok kryją się substancje należące do trujących związków. Nowiczok został wynaleziony i był rozwijany w mieście Szychany w Rosji, gdzie prowadzono badania nad bronią chemiczną. Nad tak zwanymi nowiczokami Związek Radziecki pracował intensywnie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Miały być niewykrywalne dla sprzętów NATO i silniejsze od systemów obrony.  

Jak działa nowiczok?

Trucizna może się dostawać do organizmu przez skórę lub drogi oddechowe. Ma działanie działaniu paralityczno-drgawkowe. Może też paraliżować "porozumiewanie się" między komórkami nerwowymi i mięśniami. Nowiczok powoduje m.in. spowolnienie akcji serca, blokuje działanie układu nerwowego, wywołuje halucynacje i drgawki. Zatrucie może prowadzić do zatrzymania oddechu i śmierci.

Nowiczoki nie są uwzględnione w żadnym z wykazów Konwencji o zakazie broni chemicznej.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM