Wyrok ws. zabójstwa Jana Kuciaka. Z trojga oskarżonych sąd skazał jedną osobę

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy oczyścił w czwartek biznesmena Mariana Kocznera i jego znajomą Alenę Zsuzsovą z zarzutu zamordowania z premedytacją dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Na 25 lat więzienia skazał Tomasza Szabo, który pomagał w morderstwie.
Zobacz wideo

Rzekomy zleceniodawca zabójstwa słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej został dzisiaj uniewinniony. Zdaniem sądu specjalnego w słowackim Pezinku prokuratura nie udowodniła, że Marian Koczner stał za zleceniem zabójstwa.

Z zarzutu zlecenia zabójstwa uniewinniona została także Alena Zsuzsova, prawa ręka Kocznera, która dodatkowo miała znaleźć bezpośrednich wykonawców zabójstwa, do którego doszło w lutym 2018 roku.

Sąd skazał natomiast - na 25 lat więzienia o zaostrzonym rygorze - byłego policjanta Tomasza Szabo, który miał pomagać skazanemu wcześniej - w osobnym procesie - mordercy dziennikarza i jego narzeczonej.

Dzisiejszy nieprawomocny wyrok niewiele zmienia w sytuacji Kocznera i Szuszowej. On odsiaduję karę 19 lat więzienia za próbę sfałszowania weksli o wartości 100 mln euro. Ona - nawet jeśli wyjdzie, natychmiast zostanie aresztowana w związku z zarzutami zlecenia dwóch innych zabójstw.

Kocznera skazano na karę grzywny w wysokości 5 tys. euro za nielegalne posiadanie amunicji, do czego przyznał się podczas procesu.

W trakcie odczytywania wyroku z sali rozpraw wyszli bliscy zamordowanych.

Śmierć Jana Kuciaka i Martiny Kusznirowej doprowadziła do masowych demonstracji w Słowacji a w ich efekcie do dymisji rządzącego tym krajem od ponad dekady populisty Roberta Fico.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM