Nawalny na Instagramie: "Wczoraj zdołałem cały dzień oddychać samodzielnie"

Zdjęcie Aleksieja Nawalnego ze szpitala ukazało się we wtorek na jego Instagramie. "Cześć, tu Nawalny (...) Wczoraj zdołałem cały dzień oddychać samodzielnie" - głosi komentarz do zdjęcia. Na fotografii widać rosyjskiego opozycjonistę w otoczeniu rodziny.
Zobacz wideo

"Cześć, tu Nawalny. Tęsknię za wami. Ciągle jeszcze niemal niczego nie potrafię, ale za to wczoraj zdołałem cały dzień oddychać samodzielnie. Zupełnie sam. Bez żadnej pomocy z zewnątrz, nie używałem nawet najzwyklejszego wentyla w gardle. Bardzo mi się to spodobało. To zadziwiający proces, przez wielu niedoceniany - polecam" – napisał opozycjonista.

To pierwszy komentarz Aleksieja Nawalnego w mediach społecznościowych, opublikowany od czasu, gdy - jak oceniają niemieccy specjaliści - padł on ofiarą próby otrucia.

Na fotografii na Instagramie widać Nawalnego siedzącego na łóżku szpitalnym, obok niego są jego żona Julia i syn Zachar.

Berliński szpital Charite, gdzie leczony jest Nawalny, poinformował w poniedziałek, że pacjent robi dalsze postępy, nie jest już podłączony do respiratora i może na krótko wstawać z łóżka. Zdaniem lekarzy dotychczasowe leczenie przebiega dobrze, ale nie można wykluczyć długotrwałych problemów zdrowotnych wynikających z otrucia.

Dziennik "New York Times" podał, że Nawalny nie planuje pozostania w Niemczech i chce przyjechać do Rosji, gdy tylko powróci do zdrowia.

Władze Niemiec uznały, że Nawalny został otruty bojowym środkiem trującym określanym nazwą Nowiczok, opracowanym w Rosji. Moskwa określa te zarzuty jako gołosłowne.

Borrell: otrucie Nawalnego zamachem i złamaniem prawa międzynarodowego

- Otrucie Aleksieja Nawalnego było próbą zamachu i złamaniem prawa międzynarodowego - powiedział podczas debaty w PE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że w tej sprawie UE wydała już odpowiednie oświadczenia. - Potępiamy próbę zamachu. To są słowa, którymi powinniśmy się posłużyć. To była próba zabójstwa - powiedział Borrell.

Jak dodał, te informacje potwierdziły badania przeprowadzone w szwedzkich laboratoriach. - Próba otrucia Nawalnego jest złamaniem prawa międzynarodowego i standardów prawa człowieka - wskazał szef unijnej dyplomacji.

Borrell dodał, że UE wystosowała w tej sprawie we wrześniu odpowiednie oświadczenia.

- Nadal wzywam władze rosyjskie, by w pełni współpracowały w ramach tego śledztwa. W szczególności z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej - wskazał.

Aleksiej Nawalny 20 sierpnia trafił do szpitala w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany szczegółowym badaniom i intensywnemu leczeniu. W zeszłym tygodniu został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM