Łukaszenka: Zamykamy granice z Litwą i Polską, wzmacniamy granicę z Ukrainą

Alaksandr Łukaszenka poinformował o zamknięciu granic z Litwą i z Polską, a także o wzmocnieniu granicy z Ukrainą.
Zobacz wideo

- Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim z Litwą i Polską - powiedział w czwartek Alaksandr Łukaszenka, występując podczas Forum Kobiet w Mińsku. - Konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą - dodał.

Prezydent Białorusi dodał: "Nie wiemy, z czym oni jeszcze wyskoczą. Zostało zaledwie kilka chwytów, by rozpocząć gorącą wojnę". 

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, w których oprócz Łukaszenki startowała Swiatłana Cichanouska. Władze Białorusi uznają te protesty za nielegalne, a ich uczestników pociągają do odpowiedzialności administracyjnej i karnej. Setki protestujących stały się ofiarami brutalnej przemocy ze strony struktur siłowych.

PE nie uznaje wyborów na Białorusi

Parlament Europejski przyjął w czwartek zdecydowaną większością głosów rezolucję, w której odrzucił wyniki sierpniowych wyborów na Białorusi, zapowiadając, że nie uzna Alaksandra Łukaszenki za prezydenta tego kraju po upływie jego obecnej kadencji.

PE z "całą stanowczością potępia władze białoruskie za brutalne represje wobec pokojowych protestów prowadzonych w imię sprawiedliwości, wolności i demokracji" - podkreślono w rezolucji. Eurodeputowani wezwali do nałożenia sankcji UE na grupę osób odpowiedzialnych za sfałszowanie wyników wyborów oraz za brutalne represje na Białorusi.

DOSTĘP PREMIUM