Czechy. Minister zdrowia podał się do dymisji. W kraju drastycznie wzrasta liczba zakażeń koronawirusem

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech podał się w poniedziałek rano do dymisji. Jak powiedział na konferencji prasowej, chce stworzyć przestrzeń do rozwiązania problemu pandemii koronawirusa.
Zobacz wideo

W Czechach od kilku tygodnia drastycznie wzrasta liczba zachorowań na Covid-19. Wczoraj (niedziela 20 września) poinformowano o 2046 nowych zakażeniach (Czechy liczą niespełna 11 mln obywateli), to rekord, jeśli chodzi o dni wolne od pracy, kiedy przeprowadza się mniej testów. Po raz pierwszy dzienny przyrost nowych zachorowań przekroczył 2 tys. w minioną środę 16 września. Dzień później poinformowano o ponad 3 tys. nowych zakażeń.

W samej Pradze, jak informuje reporter TOK FM, liczba chorych przekroczyła 200 na 100 tysięcy mieszkańców.

Czechy. Dymisja ministra zdrowia

Premier Andrej Babisz dymisję przyjął i podziękował Adamowi Vojtiechowi za pracę. Ale od samego początku trwania epidemii koronawirusa czeski premier co i rusz publicznie krytykował decyzje ministra, często prowadząc do ich wycofania. Nasiliło się to w ostatnich tygodniach, gdy - były już minister zdrowia - kilkukrotnie zapowiadał wprowadzenie nowych obostrzeń, ale pod presją Babisza wycofywał się z tych decyzji. 

Jeszcze w ubiegłym tygodniu premier Czech kilkukrotnie wyraźnie lekceważył wzrost liczby nowych zakażeń. Po tym, jak w czwartek wykryto ich ponad 3 tysiące, rząd zdecydował o odmrożeniu prac sztabu kryzysowego. Sam premier nie wykluczył ponownego wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

DOSTĘP PREMIUM