Białoruś. Milicja: Ludmiła Kazak, adwokatka Maryi Kalesnikawej, zatrzymana

Ludmiła Kazak, adwokatka opozycjonistki Maryi Kalesnikowej, została zatrzymana przez milicję w związku z postępowaniem administracyjnym - poinformowała rzeczniczka mińskiej milicji. Wcześniej rodzina informowała o jej zaginięciu.
Zobacz wideo

„Została zatrzymana w związku z postępowaniem administracyjnym” – poinformowała agencję Interfax-Zachód rzeczniczka stołecznej milicji Natalla Hanusiewicz. Nie podano, za jaki czyn prawniczka została zatrzymana.

Jak podano, adwokat przebywa w jednym z mińskich komisariatów.

Wcześniej w czwartek portal TUT.by poinformował, że Kazak poszukuje jej rodzina, która od ok. godz. 14 straciła z nią kontakt. Mąż prawniczki zamierzał zgłosić jej porwanie.

Kazak jest adwokatką Kalesnikawej, członkini prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, która przebywa w areszcie.

Kalesnikawa jest podejrzewana o wezwania do przejęcia władzy w ramach postępowania przeciwko Radzie Koordynacyjnej.

Zanim trafiła do aresztu, Kalesnikawa została porwana przez niezidentyfikowane osoby w centrum Mińska i przez ponad dobę nie było znane miejsce jej pobytu.

Potem okazało się, że została zatrzymana przez funkcjonariuszy struktur siłowych.

Zatrzymani zostali też dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubienczuk i Dzianis Hanczarenka zostali zatrzymani przy mińskim areszcie, gdzie oczekiwali na mających w czwartek wyjść na wolność dwóch fotoreporterów. O zatrzymaniu poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Reporterzy zostali odwiezieni na komisariat.

W czwartek z aresztu w mińskim Zaułku Akrescina powinni wyjść fotoreporterzy Alaksandr Wasiukowicz i Uładź Hrydzin.

16 września zostali oni skazani na 11 dni aresztu za rzekomy udział w nielegalnym zgromadzeniu. Reporterzy relacjonowali marsz protestu w Mińsku.

DOSTĘP PREMIUM