Słowacja wprowadza stan wyjątkowy z powodu pandemii. Będzie trwać 45 dni

Słowacki rząd z powodu wzrostu liczby zakażeń SARS-CoV-2 podjął w środę decyzję o wprowadzeniu od 1 października stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać przez 45 dni. "Mamy to razem we własnych rękach" - napisał premier Igor Matovicz na Facebooku.
Zobacz wideo

W stanie wyjątkowym państwo może ograniczyć podstawowe prawa i wolności obywatelskie w niezbędnym zakresie i na czas niezbędny. Rząd ogłasza stan wyjątkowy, jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, środowiska naturalnego lub mienia. Zgodnie z prawem najdłuższy stan wyjątkowy może trwać 90 dni.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z pandemią SARS-CoV-2 zalecił rządowi centralny zespół kryzysowy. Regulacja był już wprowadzona w czasie wiosennej fali zachorowań od 16 marca do 14 czerwca br. Zdaniem mediów stan wyjątkowy umożliwia ograniczenie w przemieszczaniu się obywateli lub wjazdu na konkretne terytorium. Możliwe jest też wprowadzenie zakazu zgromadzeń.

Koronawirus na Słowacji

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało w poniedziałek o 265 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków odnotowano w rejonie Żyliny na północy kraju. W niedzielę nie stwierdzono żadnego zgonu. Łącznie w związku z Covid-19 na Słowacji zmarły 44 osoby.

Obecnie na Słowacji jest ponad pięć tysięcy aktywnych przypadków SARS-CoV-2. Tydzień temu w poniedziałek było ich 3146. Od początku pandemii łącznie zrobiono 447 940 testów, które ujawniły 9343 zakażenia. Z Covid-19 wyleczyło się w sumie 4213 pacjentów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM