Rosja. Zmarła dziennikarka, która podpaliła się przed MSW

Nie żyje Irina Sławina, rosyjska dziennikarka, która podpaliła się przed budynkiem MSW. Dzień wcześniej policja przeszukała jej mieszkanie. "Proszę winić o moją śmierć Federację Rosyjską" - napisała przed samopodpaleniem. Rosyjski Komitet Śledczy nie widzi jednak związku między rewizją a śmiercią dziennikarki.

Rosyjska dziennikarka zmarła w piątek po podpaleniu się przed miejscowym oddziałem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w mieście Niżny Nowogród. Do tragedii doszło dzień po tym, jak jej mieszkanie przeszukała policja - poinformowała miejscowa redakcja, w której pracowała.

Przed samopodpaleniem Irina Sławina napisała na swoim Facebooku: "Proszę winić o moją śmierć Federację Rosyjską". Sławina pracowała jako redaktor naczelna lokalnego portalu Koza Press, który zapewnia, że "nie podlega cenzurze i nie przyjmuje rozkazów z góry".

Przed śmiercią dziennikarka napisała, że policjanci i śledczy przeprowadzili rewizję w jej mieszkaniu. "Zabrali, co znaleźli - wszystkie pamięci USB, mój laptop, laptop córki, komputer, telefony - nie tylko mój, ale także męża - kupkę notesów, w których mazałam podczas konferencji prasowych. Zostałam bez narzędzi do pracy" - napisała.

W wywiadzie dla portalu The Insider powiedziała, że funkcjonariusze chcieli, żeby przekazała im drukowane materiały organizacji Otwarta Rosja Michaiła Chodorkowskiego, która jakoby finansuje protesty przeciw budowie parku "Szwajcaria" w Niżnym Nowogrodzie. "Oczywiście nie mogłam pomóc w śledztwie, bo nie jestem w żaden sposób związana z Otwartą Rosją" - podkreśliła.

Komitet śledczy wszczyna śledztwo. Nie widzi związku z rewizją

Rosyjski Komitet Śledczy powiadomił, że wszczął wstępne śledztwo w sprawie tragedii. Miejscowy oddział Komitetu podał później, że samopodpalenie Sławiny nie miało związku z rewizją w jej mieszkaniu. Podkreślono, że była tylko świadkiem w sprawie karnej, w związku z którą przeprowadzono rewizję.

Jednak przedstawiciele rosyjskiej opozycji twierdzą, że Sławina znajdowała się pod presją ze strony władz. "W ostatnich latach prokuratorzy poddawali ją niekończącym się szykanom z powodu jej opozycyjnej (działalności)" - napisał na Twitterze opozycyjny polityk Dmitrij Gudkow.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM