Nobel 2020. Nagroda z fizjologii i medycyny dla odkrywców wirusa wywołującego WZW typu C

Nobel z fizjologii i medycyny 2020 trafił do Harveya J. Altera, Michaela Houghtona i Charlesa M. Rice'a - poinformował Komitet Noblowski.
Zobacz wideo

Nagrodę Nobla za rok 2020 przyznano za odkrycie wirusa wywołującego WZW typu C. Wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C został zidentyfikowany dopiero w 1989 roku.

- To bardzo ciekawy dowód na to, jak trudno naukowcom poradzić sobie z wirusami - komentował w TOK FM prof. Paweł Golik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

- Wirus wirusowego zapalenia wątroby typu C jest znany od wielu lat, a nadal ani dobrego lekarstwa, ani szczepionki na niego nie ma. Wirusy są bardzo, bardzo perfidnymi przeciwnikami dlatego, że kryją się w naszych własnych komórkach. I cały problem polega na tym, żeby organizm mógł zwalczyć wirusa nie prowadząc jednocześnie do wyniszczenia samego siebie - podkreślił ekspert.

Laureaci przyznanego dziś Nobla - Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 miliona złotych).

DOSTĘP PREMIUM