Noble 2020. Nagroda z fizyki za odkrycia dotyczące czarnych dziur

Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghe zostali laureatami Nagrody Nobla z fizyki za odkrycia dotyczące czarnych dziur, tj. obszaru czasoprzestrzeni, którego nic - nawet światło - nie może opuścić ze względu na wpływ potężnej grawitacji - ogłosił Sztokholmie Komitet Noblowski.
Zobacz wideo

Czarne dziury uważane są za jedno najbardziej tajemniczych zjawisk we Wszechświecie. Są to tj. obszary czasoprzestrzeni, których ze względu na bardzo silną grawitację nie jest w stanie opuścić żaden obiekt, nawet światło.

Roger Penrose wykazał, że powstawanie czarnych dziur wynika z ogólnej teorii względności Albert Einsteina. Dokonał tego dzięki opracowanemu przez siebie modelowi matematycznemu.

Reinhard Genzel i Andrea Ghez odkryli "supermasywny gęsty obiekt w centrum naszej galaktyki", czyli supermasywną czarną dziurę w sercu Drogi Mlecznej, która wpływa na orbity gwiazd.

Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghe podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 miliona złotych).

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM