Cichanouska poszukiwana listem gończym w Rosji

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska jest poszukiwana listem gończym na terytorium Rosji - poinformowała w środę agencja TASS, powołując się na bazę MSW Rosji.
Zobacz wideo

W bazie napisano, że podstawą listu gończego jest fakt, że „jest poszukiwana z artykułu kodeksu karnego”. Nie podano, o jaki artykuł chodzi.

- Żródło agencji TASS w organach ochrony prawa zaznaczyło, że list gończy za Cichanouską wystawiono na Białorusi, ale będzie on honorowany także w Rosji, ponieważ chodzi o międzynarodowy dokument.

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska nie dostała żadnej informacji o wprowadzeniu jej do bazy osób poszukiwanych listem gończym w Rosji – poinformował z kolei w środę jej sztab.

- Nic nam nie wiadomo. Swiatłana nie dostała żadnych informacji. I w ogóle to nie ma większego znaczenia – powiedziało agencji Interfax-Zapad źródło w sztabie Cichanouskiej.

Już wcześniej listem gończym na terytorium Rosji zaczął być poszukiwany Waler Capkała, którego Centralna Komisja Wyborcza nie dopuściła do kandydowania w wyborach prezydenckich na Białorusi.

Cichanouska wyjechała na Litwę wkrótce po wyborach z 9 sierpnia, które według oficjalnych danych zdecydowanie wygrał Alaksandr Łukaszenka, a opozcyjna kandydatka zdobyła 10 proc. głosów. Cichanouska nie uznała tych wyników.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM