Białoruś. Ponad 250 osób zatrzymanych podczas akcji protestacyjnych w niedzielę

Ponad 250 osób zostało zatrzymanych w niedzielę podczas akcji protestacyjnych w różnych miastach Białorusi - poinformowało centrum praw człowieka "Wiasna".
Zobacz wideo

Lista zatrzymanych została opublikowana na stronie internetowej "Wiasny". Zdecydowana większość osób została zatrzymana w Mińsku, ale oprócz tego zdarzały się zatrzymania w Brześciu, Witebsku, Mohylewie, Grodnie, Mołodecznie, Żłobinie, Kobryniu i Bobrujsku.

Sporo zatrzymanych - ponad 40 osób - to dziennikarze. Niektórzy z nich zostali już zwolnieni. Tymczasem białoruski operator mobilnego internetu A1 poinformował na Twitterze, że dostęp do jego usług został już przywrócony w pełnym zakresie. Wcześniej przez kilka godzin prędkość mobilnego internetu w Mińsku była ograniczona - według operatora na żądanie państwowych organów. W stolicy otwarto również wszystkie stacje metra zamknięte na czas protestów.

W Mińsku doszło w niedzielę do dużych demonstracji z udziałem kilku tysięcy osób. Mniejsze protesty odbyły się również w innych miastach.

Protesty na Białorusi odbywają się od wyborów prezydenckich 9 sierpnia, w których według Centralnej Komisji Wyborczej Alaksandr Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Opozycja uważa, że wybory zostały sfałszowane. 

DOSTĘP PREMIUM