Papież Franciszek poparł jednopłciowe związki partnerskie

Pary homoseksualne zasługują na prawną ochronę dla swoich związków - powiedział papież Franciszek w filmie dokumentalnym poświęconym roli homoseksualistów w Kościele.
Zobacz wideo

Papież wezwał Kościół do przemian wobec osób LGBT, poczynając od odpowiedzi na pytanie z 2013 r. o homoseksualnych księży: Kim jestem, by sądzić?

Choć wielokrotnie ostrzegał przed tym, co nazywa "ideologią płci", Franciszek zachęcał katolików, by skupili się na człowieczeństwie osób LGBT.

Filmowiec Evgeny Afineevsky zapytał papieża Franciszka podczas wywiadu o rolę katolików LGBT w Kościele. Franciszek potwierdził swoje przekonanie, że wszyscy powinni czuć się mile widziani jako część wspólnoty.

- Homoseksualiści mają prawo być częścią rodziny - powiedział papież. - Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu odtrącany i upokarzany - dodał. - Pary homoseksualne zasługują na prawną ochronę dla swoich związków - powiedział papież Franciszek.

Papież potępił również politykę administracji Donalda Trumpa polegającą na rozdzielaniu rodzin, próbujących nielegalnie wjechać do Stanów Zjednoczonych. Napięcie między papieżem Franciszkiem a Trumpem sięga czasów wyborów w 2016 r., kiedy to papież zakwestionował plan budowy muru wzdłuż granicy USA z Meksykiem.

"Francesco" jest kroniką siedmioletniego papiestwa Franciszka. Opowiada o roli Papieża w walce o prawa imigrantów i zwiększoną rolę kobiet w Kościele. Na prawach człowieka. To kolejny obraz, w którym Evgeny Afineevsky skupia się na tym problemie. Reżyser jest autorem filmu pt. "Krzyki z Syrii" z 2017 r., opowiadającego o niszczycielskiej wojnie domowej w tym kraju.

TOK FM PREMIUM