Koronawirus w Europie. Rekordy zakażeń i coraz ostrzejsze obostrzenia

Koronawirus w Europie nie odpuszcza. Słowacja chce przetestować wszystkich swoich obywateli, Czesi częściowo się zamykają, Niemcy odnotowali rekord zakażeń, a w Hiszpanii od początku epidemii wykryto ponad milion przypadków. Kolejne kraje rozważają wprowadzenie surowszych restrykcji.
Zobacz wideo

Po raz pierwszy w Czechach przybyło w ciągu doby prawie 15 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Rząd wprowadził ograniczenia, które mają zmniejszyć liczbę kontaktów między ludźmi. Z pewnymi wyjątkami zamknięte zostały placówki handlowe. W dużych centrach handlowych będą otwierane tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Mieszkańcy Czech mają ograniczyć wychodzenie z domów do wyjścia do pracy, do lekarza lub po niezbędne produkty. 

W sąsiedniej Słowacji rząd premiera Igora Matovicza przygotowuje testy całej populacji. Matovicz ostrzegł, że poza testami w grze pozostaje wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu. W związku z pogarszającą się sytuacją premier zwołał na czwartek wieczór posiedzenie komisji pandemicznej rządu. 

Koronawirus w Niemczech

W Niemczech pierwszy raz dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa wyniosła 11 287. W wyniku negocjacji władz federalnych z premierami krajów związkowych uzgodniono jednolite zasady dla miast i regionów o dużej liczbie zakażeń. Nowe przepisy obejmują rozszerzenie wymogu noszenia maseczek, ograniczenie liczby gości na prywatnych uroczystościach, kontaktów w miejscach publicznych i działalności lokali gastronomicznych.

Każdy kraj związkowy może jednak wprowadzać własne przepisy dotyczące koronawirusa. W niektórych obowiązuje na przykład zakaz zakwaterowań dla obywateli z najbardziej zagrożonych regionów. Najsurowsze ograniczenia będą obowiązywać w Berchtesgadener Land, jednym z powiatów w Bawarii. Zamknięte zostaną tam restauracje, szkoły i przedszkola. Zabronione będzie też organizowanie imprez i prywatnych uroczystości, ograniczenia dotyczące wyjazdów.

Koronawirus na Ukrainie

Na Ukrainie odnotowano w środę kolejną rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - wykryto 7053 infekcje. W kraju działa "kwarantanna adaptacyjna", która polega na dostosowywaniu restrykcji do sytuacji epidemicznej w danej jednostce administracyjnej. Kraj jest podzielony na cztery strefy, dla każdej z nich są przewidziane inne restrykcje. Zgodnie z decyzją rządu, dla przykładu, w czerwonej strefie powinien być wstrzymany ruch transportu publicznego, powinny być zamknięte centra handlowe, kawiarnie i restauracje. 

Koronawirus we Francji

Francuzi potwierdzili w środę 6 676 nowych zakażeń. Rząd chce przedłużyć do połowy lutego przyszłego roku stan zagrożenia sanitarnego, który obowiązuje od 17 października. Rzecznik rządu nie wykluczył w środę, że niektóre kolejne miasta mogą być objęte nocnym lockdownem. W tej chwili na OIOM-ach przebywa we francuskich szpitalach 2177 osób chorych na Covid-19, W Paryżu i 8 innych metropoliach obowiązuje godzina policyjna. 

Koronawirus we Włoszech

127 osób zmarło ostatniej doby na Covid-19 we Włoszech, potwierdzono ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. To nowy rekord liczby infekcji i raptowny wzrost liczby zgonów. Wykonano najwięcej dotąd testów: 177 tysięcy. Rząd Włoch zapewnia, że robi wszystko, aby uniknąć ogólnokrajowego lockdownu. Jednocześnie gabinet Giuseppe Contego upoważnił władze regionów do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń wszędzie tam, gdzie sytuacja pandemiczna jest szczególnie trudna. 

Takie decyzje zapadają w kolejnych regionach. Od czwartku obowiązywać będzie godzina policyjna w Lombardii, czyli w regionie najbardziej dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Przemieszczać się można jedynie w przypadkach uzasadnionych pracą, zdrowiem i innymi pilnymi potrzebami. W weekendy zamknięte będą centra handlowe.

W całym kraju, na mocy rządowego dekretu obowiązuje nakaz zamykania restauracji o północy. Przy jednym stole może usiąść maksimum sześć osób. Punkty gastronomiczne bez stolików muszą być zamykane o godzinie 18. Siłownie, baseny i kluby fitness otrzymały w niedzielę tydzień na wprowadzenie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Te, które tego nie zrobią, zostaną zamknięte.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii decyzje rządu w sprawie ograniczeń związanych z koronawirusem odnoszą się tylko do Anglii. W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej decyzje podejmują tamtejsze rządy. Jako pierwsza lockdown wprowadziła Irlandia Płn., a od najbliższego piątku 17-dniowy lockdown zacznie się w Walii. W Anglii i Szkocji lockdownów na razie nie ma, choć są strefy ze zwiększonymi obostrzeniami.

W Irlandii 6-tygodniowy lockdown wszedł w życie o północy ze środy na czwartek. Zamknięte zostały wszystkie sklepy poza sprzedającymi niezbędne towary. Bary, puby i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos lub z dostawą. Zakazane są spotkania z osobami z innych gospodarstw domowych w pomieszczeniach zamkniętych oraz oddalanie się od domu bez uzasadnionego powodu. 

Koronawirus w Hiszpanii

Hiszpania jest pierwszym krajem zachodnioeuropejskim, w którym liczba zakażeń koronawirusem od początku epidemii przekroczyła milion. Wraz z drastycznym wzrostem liczby przypadków, w 11 wspólnotach autonomicznych Hiszpanii wprowadzono przepisy o zakazie opuszczania gminy lub całego regionu. Wyjątkiem jest konieczność udania się do pracy, na uczelnię wyższą czy do opieki nad chorym członkiem rodziny.

W czwartek kordonem sanitarnym objęto blisko 50 gmin. Większość z nich znajduje się na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu, Nawarry oraz Kastylii i Leonu. Jedne z najsurowszych restrykcji wprowadzono we wspólnocie autonomicznej Nawarry. Od czwartku cały region został objęty kordonem sanitarnym, a działające na terenie tej wspólnoty hotele, bary i restauracje zostały zamknięte na okres 15 dni. Wyjątek stanowią jedynie placówki gastronomiczne sprzedające posiłki na wynos.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM