Donald Trump nie uznaje porażki. "Te wybory jeszcze się nie zakończyły"

Prezydent Donald Trump nie uznaje przegranej w wyborach prezydenckich. "Wszyscy wiemy, dlaczego Joe Biden spieszy się z tym, by fałszywie uznać się za zwycięzcę, i dlaczego zaprzyjaźnione z nim media tak bardzo mu w tym pomagają: oni nie chcą, by prawda została ujawniona" - przekazał w oświadczeniu opublikowanym przez agencję AP.
Zobacz wideo

Agencja AP oraz stacje CNN, NBC i Fox News przyznały zwycięstwo w wyborach Demokracie Joe Bidenowi, powołując się na wyniki ze stanu Pensylwania, które przeważyły na korzyść konkurenta Donalda Trumpa. Jednak urzędujący prezydent nie uznaje zakończenia walki o reelekcję. 

"Proste fakty są takie, że te wybory jeszcze się nie zakończyły. Joe Biden nie został jeszcze oficjalnie uznany za zwycięzcę w żadnym stanie, nie mówiąc już o wysoce wątpliwych wynikach w stanach zmierzających do obowiązkowego ponownego przeliczenia głosów czy w stanach, w których mamy ważne i uzasadnione wątpliwości prawne związane z wyborami, co może wpłynąć na wyłonienie ostatecznego zwycięzcy" - czytamy dalej w oświadczeniu.

Wybory w USA. Donald Trump zapowiada pozwy

Trump zapowiedział również, że od poniedziałku jego sztab rozpocznie składanie pozwów do sądów. "Naród amerykański ma prawo do uczciwych wyborów, czyli do zliczenia wszystkich legalnie oddanych głosów i nieuwzględniania głosów oddanych w sposób nielegalny. To jedyny sposób, by społeczeństwo miało pełne zaufanie do wyborów" - kontynuuje Trump.

W oświadczeniu prezydent napisał, że jest "szokujące, że sztab Bidena nie zgadza się z tą podstawową zasadą i chce brać pod uwagę nawet głosy" oddane w nielegalny sposób. Trump uzupełnia, że tylko strona zaangażowana w nieprawidłowości wyborcze mogła nie dopuszczać obserwatorów do procesu liczenia głosów.

"Więc co ukrywa Biden? Nie spocznę, dopóki naród amerykański nie uzyska wyników uczciwego przeliczenia głosów, na co zasługuje i czego wymaga demokracja" - zakończył Trump.

Na godzinę przed ogłoszeniem zwycięstwa Bidena przez część mediów amerykańskich Trump napisał na Twitterze: "Wygrałem te wybory z dużą przewagą!".

Jak ogłosiła wcześniej w sobotę agencja Associated Press, a także telewizje CNN, NBC i Fox News, Demokrata Joe Biden wygrał wtorkowe wybory prezydenckie w USA. Przyznanie zwycięstwa Bidenowi spowodowane było uznaniem przez te media jego wygranej w Pensylwanii, która zapewniła mu ponad 270 głosów elektorskich niezbędnych do wygranej.

TOK FM PREMIUM