Włochy. Karabinierzy zatrzymali złodzieja relikwii św. Jana Pawła II

Włoscy karabinierzy zatrzymali złodzieja relikwii krwi świętego Jana Pawła II, skradzionej we wrześniu z katedry w Spoleto - poinformowały media, powołując się na śledczych. Relikwii nie znaleziono - przypuszczalnie została sprzedana.
Zobacz wideo

Według karabinierów, którzy prowadzili dochodzenie w tej sprawie, na wniosek prokuratury ze Spoleto, złodziejem jest 59-letni mieszkaniec Toskanii, specjalizujący się w handlu starociami. Ich zdaniem relikwia trafiła następnie do kolekcjonera albo paserów.

Śledczy rekonstruują łańcuch kontaktów podejrzanego mężczyzny w dniach bezpośrednio po kradzieży, by ustalić, co stało się z relikwiarzem.

Ampułka z kroplą krwi papieża była przechowywana w kaplicy krzyża, do której wierni nie mogą wejść. Została podarowana przez kardynała Stanisława Dziwisza i miała być przeniesiona do nowego kościoła w Spoleto pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Jego konsekrację zapowiedziano na 22 października, dzień wspomnienia liturgicznego papieża Polaka.

Arcybiskup Spoleto Renato Boccardo na wiadomość o kradzieży wyraził we wrześniu zaniepokojenie i smutek z powodu tego świętokradczego gestu. Hierarcha zaapelował o oddanie relikwii.

Jak ocenił, to poważny akt, który rani wrażliwość i pobożność wielu osób. Wyraził też nadzieję, że intencją sprawcy kradzieży nie był zysk finansowy.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM