"Charlie Hebdo" publikuje reportaż o Polsce. Przy tekście karykatura: Jan Paweł II jako Mahomet

Marsz Niepodległości staje się naszą wizytówką na całym świecie. O wydarzeniu napisał francuski tygodnik staryczny "Charlie Hebdo". Reportaż zilustrowany był karykaturą Jana Pawła II.
Zobacz wideo

Wysłannik "Charlie Hebdo" był na Marszu Niepodległości w Warszawie. Rozmawiał z jego uczestnikami, opisał m.in. podpalenie mieszkania przy ulicy 3 maja, homofobiczne hasła i nazistowskie saluty. Stwierdził, że 11 listopada stał się w Polsce świętem skrajnej prawicy i że tegoroczny marsz był "marszem żałobnym".

Reportaż ilustruje rysunek satyryczny, który przedstawia tłum modlący się do wizerunku Jana Pawła II. Widnieje przy nim napis: "Polska. Kraj, w którym Mahomet ma na imię Jan Paweł II".

Tegoroczny Marsz Niepodległości, ze względu na sytuację epidemiczną, miał się on odbyć w formie "rajdu samochodowego", jednak wiele osób zdecydowało się przejść pieszo przez stolicę. Doszło do zamieszek na niektórych skrzyżowaniach i błoniach wokół Stadionu Narodowego.

7 stycznia 2015 r. bracia Said i Cherif Kouachi zaatakowali redakcję "Charlie Hebdo" i zastrzelili tam 12 osób, w tym głównych rysowników pisma, po tym, jak opublikowało ono karykatury Mahometa. 

DOSTĘP PREMIUM