Kolejna koszmarna renowacja w Hiszpanii. "Ziemniaczana głowa z Palencii"

Media na świecie obiegły zdjęcia kolejnej nieudanej renowacji zabytku w Hiszpanii. Do fresku Chrystusa z miejscowości Borja oraz obrazu Murilla dołączyła rzeźba w Palencii.
Zobacz wideo

Palencia to miasto na północnym zachodzie Hiszpanii. Jeden z budynków zdobiła z początku XX wieku zdobiła postać uśmiechniętej kobiety. Po renowacji "wygląda jak głowa postaci z kreskówek" - jak napisał Antonio Guzman Capel, który jako pierwszy pokazał "dzieło" na Facebooku.

Spain Botched RestorationSpain Botched Restoration Fot. Alberto Calleja & Agencia ICAL / AP Photo

"Jestem pewien, że ktokolwiek to zrobił, dostał za to zapłatę" - napisał Guzman. "Ale większa zbrodnia została popełniona przez osobę, która to zleciła, a następnie próbowała zachowywać się, jakby nic się nie stało" - dodał. W internecie rzeźba zyskała przydomek "ziemniaczanej głowy z Palencii".

Przy okazji przypomniano, jak w Borji - też w Hiszpanii - jedna z parafianek odnowiła fresk Chrystusa.  Tysiące osób wciąż odwiedzają kościół każdego roku, w którym znajduje się "Ecce Homo". Powstało też małe muzeum, w którym można kupić breloczki, T-shirty, misie i kubki z podobizną Chrystusa. 

Cecilia Gimenez, 80-latka która odnowiła fresk przedstawiający Chrystusa w hiszpańskim miasteczku Borja stała się ulubienicą internetu. Ma już własny fanclub na Facebooku. Jego członkowie udostępnili zdjęcia z wycieczki do kościoła, w którym znajduje się 'Jeżus' Cecilia Gimenez, 80-latka która odnowiła fresk przedstawiający Chrystusa w hiszpańskim miasteczku Borja stała się ulubienicą internetu. Ma już własny fanclub na Facebooku. Jego członkowie udostępnili zdjęcia z wycieczki do kościoła, w którym znajduje się "Jeżus"  Fot. Facebook.com

Niedawno głośno było również o dwóch artystach amatorach, których wynajęto do odrestaurowania obrazu "Maryja Niepokalanie Poczęta" barokowego malarza Bartolome Estebana Murilla. "Restauratorzy" zniekształcili twarz Maryi do tego stopnia, że niewiele przypomina pierwowzór.

DOSTĘP PREMIUM