Polscy policjanci zatrzymali oskarżonego o zbrodnie wojenne w Kosowie

Były rzecznik Armii Wyzwolenia Kosowa i były przewodniczący parlamentu Kosowa Jakup Krasniqi został aresztowany i przewieziony do Hagi. Podejrzewany jest o zbrodnie wojenne. Zatrzymali go polscy policjanci z jednostki specjalnej, która stacjonuje w Kosowie.
Zobacz wideo

Jak czytamy na stronie internetowej Komendy Głównej Policji, uzbrojeni funkcjonariusze weszli zarówno do domu polityka w Prisztinie, jak i w jego rodzinnej wiosce Negrovc. Jakup Krasniqi podejrzany jest o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, o które teraz zostanie oskarżony przez Trybunał w Hadze. 

Krasniqi od 1998 do 1999 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego Armii Wyzwolenia Kosowa, zbrojnej organizacji odpowiedzialnej za prześladowania serbskich cywilów i zamachy bombowe. Później od 2008 do 2014 roku był przewodniczącym Zgromadzenia Kosowa, dwukrotnie pełnił nawet obowiązki prezydenta Kosowa. 

Zatrzymali go Polscy policjanci, którzy stacjonują w Kosowie. Stanowią oni obecnie największą liczebnie grupę wchodzącą w skład misji EULEX Kosowo. Jak czytamy na stronie policji, za profesjonalizm i zaangażowanie w działaniach otrzymują bardzo wysokie oceny od władz misji.

TOK FM PREMIUM