Pfizer: Szczepionka na koronawirusa skuteczna w 95 proc. Firma publikuje najnowsze badania

Wyścig po najbardziej skuteczną szczepionkę na koronawirusa trwa. Niedawno koncern Moderna informował o 94,5 proc. skuteczności swojej szczepionki, a dzisiaj Pfizer poinformował o najnowszych wynikach swoich badań. Skuteczność? 95 proc. w grupie 43 tys. badanych.
Zobacz wideo

W ubiegłym tygodniu koncern Pfizer poinformował, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować nawet 1,3 mld dawek substancji. Dzisiaj koncern przekazał, że według ostatnich badań, które przeprowadzono na grupie 43 tysięcy osób, skuteczność szczepionki to aż 95 proc. 

Z kolei w miniony poniedziałek amerykański koncern Moderna poinformował o 94,5 proc. skuteczności swojej szczepionki, co wówczas było najlepszym wynikiem na świecie. Moderna analizowała skuteczność szczepionki w grupie 30 tysięcy osób, z których połowa otrzymała szczepionkę, a połowa placebo. Zakaziło się 95 osób, z których jednak 90 otrzymało placebo. Badanie nie wykazało znaczących skutków ubocznych szczepionki. 

Informacje o skuteczności swojej szczepionki opublikowali także Rosjanie, którzy twierdzą, że ich Sputnik V ma 92 proc. skuteczności. Wątpliwości może budzić fakt, że u trójki rosyjskich medyków, którzy przyjęli szczepionkę, wykryto później wirusa Sars-CoV-2. Rosyjskie władze twierdzą jednak, że zakazili się przed szczepieniem, a Władimir Putin oświadczył, że obie zarejestrowane w kraju szczepionki na koronawirusa są skuteczne.

TOK FM PREMIUM