Czechy. Premier chce zaoferować obywatelom przed świętami bezpłatne testy antygenowe

Premier Czech Andrej Babisz poinformował, że chce zaoferować wszystkim obywatelom dobrowolne i bezpłatne antygenowe testy. Miałyby być dostępne na ok. 7-10 dni przed Bożym Narodzeniem. Całą operację ma przygotować resort zdrowia, a zrealizować - wojsko.
Zobacz wideo

Zdaniem premiera ministerstwo zdrowia powinno jak najszybciej przedstawić koncepcję testowania. Powiedział, że Czechy powinny wykorzystać doświadczenia innych państw z testami antygenowymi. Jak przyznał, w większym stopniu podoba mu się plan masowych testów organizowanych w Austrii dla poszczególnych grup mieszkańców niż ogólnokrajowe testy, które na początku listopada zorganizowała Słowacja.

Według Babisza zaletą testów antygenowych jest ich cena, zdecydowanie niższa od testów PCR. Jak powiedział, testy antygenowe kosztują około 150 koron, czyli około 6 euro. Z kolei za test PCR trzeba zapłacić co najmniej 1800 koron, czyli 68,5 euro. Wynik testu antygenowego jest znany po 15 minutach od pobrania wymazu z nosa. Test jest tańszy, ale mniej wiarygodny niż zwykłe badanie.

Szef rządu uważa, że testy będzie można realizować jedynie w sytuacji, gdy zagrożenie epidemiczne w kraju znajdzie się na trzecim z pięciu stopni ryzyka. Aktualnie kraj jest na poziomie czwartym.

Koronawirus w Czechach

4377 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w poniedziałek w Czechach; to o ok. tysiąc mniej niż przed tygodniem - wynika z opublikowanych we wtorek danych ministerstwa zdrowia. W porównaniu z niedzielą było o około 2900 nowych przypadków więcej, ale w weekend przeprowadza się mniej testów.

Tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa w ciągu ostatnich dwóch tygodni słabnie - podkreślają analitycy ministerstwa zdrowia. Na przełomie października i listopada dzienne przyrosty zakażonych osób wynosiły około 15 tys., a w ubiegłym tygodniu tylko raz dobowy bilans przekroczył 6 tys.

Obecnie jest ponad 83 000 aktywnych zakażeń. Łącznie od 1 marca zainfekowało się 496 638 osób, z których wyleczyło się już 405 983. W szpitalach przebywa 5296 pacjentów z Covid-19, o 125 mniej niż w sobotę. W stanie ciężkim jest 828 osób. Szpitale mogą od poniedziałku ponownie przeprowadzać zabiegi i operacje, które musiano odwoływać z powodu leczenia pacjentów z Covid-19.

Według ostatnich danych liczba zgonów z powodu tej choroby wzrosła do 7360. Dane dotyczące poniedziałku - mówiące o 62 zmarłych osobach - będą aktualizowane. Od początku listopada zmarło ponad 3800 osób, prawie o tysiąc więcej niż przez cały październik. Przez sześć dni listopada dobowe bilanse ofiar śmiertelnych przekraczały 200; 3 listopada zmarło 257 osób. Od minionego tygodnia dobowe liczby zgonów wahają się od 101 do 156.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM