Tajwan. Premier obrzucony świńskimi wnętrznościami i skórą

Premiera Tajwanu świńskimi wnętrznościami obrzucili przedstawiciele największej partii opozycyjnej - Partii Nacjonalistycznej (Kuomintangu - KMT). Do zdarzenia doszło podczas debaty o łagodzeniu obostrzeń dotyczących importu mięsa wieprzowego.

By ochronić premiera Su Ceng-czanga, przedstawiciele rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej utworzyli kordon ochronny. W stronę premiera Tajwanu rzucano świńskimi wnętrznościami i świńską skórą.

Tajwańska agencja CNA zaznacza, że od początku września opozycja już 18 razy próbowała przeszkodzić premierowi w wystąpieniach.

W sierpniu br. rząd prezydent Caj Ing-wen z DPP doszedł do porozumienia z USA i wyraził zgodę na złagodzenie ograniczeń w imporcie amerykańskiej wieprzowiny i wołowiny na Tajwan. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

Zniesienie ograniczeń spotkało się z ostrym protestem KMT, która nawoływał do referendum w tej sprawie. Zdaniem Kuomintangu, 70 proc. Tajwańczyków sprzeciwia się sprowadzaniu mięsa z raktopaminą - dodatkiem do pasz pobudzającym wzrost tkanki tłuszczowej, którego stosowanie jest dozwolone w USA, ale zakazane m.in. na Tajwanie. Mięsa zawierającego tę substancję nie można również sprowadzać m.in. do Unii Europejskiej i Chin. KMT nawołuje też do odwołania Su, obarczając go odpowiedzialnością za szkodliwą ich zdaniem umowę.

Brak pozwolenia na import amerykańskiej wieprzowiny był postrzegany jako główny powód braku rozmów na temat umowy handlowej między Tajwanem i USA - pisze CNA. We wrześniu, po zapowiedzi otwarcia tajwańskiego rynku na wieprzowinę z USA, 50 amerykańskich senatorów zaapelowało o rozpoczęcie takich negocjacji.

DOSTĘP PREMIUM