Do Kambodży przybył "najbardziej samotny słoń świata". Rozpocznie tam nowe życie

Kaavan, 36-letni słoń indyjski, który dużą część życia spędził samotnie w trudnych warunkach w ogrodzie zoologicznym w Islamabadzie w Pakistanie, został przetransportowany w poniedziałek do Kambodży. Zwierzę będzie tam żyło w rezerwacie wraz z innymi słoniami.
Zobacz wideo

Od czasu śmierci partnerki Saheli w 2012 r. Kaavan był jedynym przedstawicielem swojego gatunku w zoo w Islamabadzie. Media okrzyknęły go "najbardziej samotnym słoniem świata".

Ssak mieszkał w złych warunkach, był trzymany na łańcuchu. Cierpiał z powodu braku ruchu i był nieprawidłowo karmiony, przez co nabawił się nadwagi. Organizacje broniące praw zwierząt od kilku lat starały się przenieść Kaavana w lepsze dla niego miejsce.

Zaangażowana w ratowanie Kaavana jest też amerykańska piosenkarka i aktorka Cher, która w zeszłym tygodniu przybyła do Islamabadu, a w poniedziałek powitała zwierzę na płycie lotniska w Siem Reap, drugim największym mieście Kambodży.

- Kaavan jadł, nie był zdenerwowany, lecz nieco senny - relacjonował podróż ssaka weterynarz z organizacji Four Paws Amir Khalil, który przez ostatnie kilka miesięcy leczył zwierzę i przygotowywał je do podróży. - Lot przebiegł spokojnie, a tego sobie właśnie życzysz, gdy przewozisz słonia - dodał Khalil.

Transport Kaavana był skomplikowaną operacją logistyczną. Słoń podróżował w specjalnie wykonanej w tym celu skrzyni. Samo umieszczenie w niej zwierzęcia trwało kilka godzin. "Ładunek" zapakowano następnie na pokład wyczarterowanego rosyjskiego samolotu transportowego. Opiekunowie Kaavana zabrali na pokład maszyny 200 kg jedzenia m.in. bananów i melonów.

Kaavan - 'najbardziej samotny słoń świata' - przed transportem z Islamabadzkiego ZOO do sanktuarium słoni w Kambodży. O poprawę jego losu starała się m.in. amerykańska gwiazda Cher. Pakistan, 27 listopada 2020Kaavan - 'najbardziej samotny słoń świata' - przed transportem z Islamabadzkiego ZOO do sanktuarium słoni w Kambodży. O poprawę jego losu starała się m.in. amerykańska gwiazda Cher. Pakistan, 27 listopada 2020 Fot. Anjum Naveed / AP Photo

Nowe życia Kaavana

Słoń ostatecznie zamieszka w rezerwacie, w którym znajdują się też inni przedstawiciele jego gatunku. - Teraz Kaavan może mieć nową partnerkę i dzielić z nią życie - mówił Khalil, uzupełniając, że w nowym miejscu zamieszkania czekają na niego aż trzy słonice indyjskie.

- Słonie są zwierzętami społecznymi, które rozwijają się w towarzystwie innych słoni - tłumaczył rzecznik prasowy kierującej akcją ratowania zwierzęcia organizacji Four Paws Martin Bauer. - Dla Kaavana ostatnie osiem lat było jak życie w kwarantannie. A wszyscy wiemy, jakie to uczucie - dodał.

DOSTĘP PREMIUM