Zmarł były prezydent Francji. Był zakażony koronawirusem

Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing zmarł w środę w wieku 94 lat przez komplikacje po zakażeniu koronawirusem. Jako pierwsze poinformowało o tym francuskie radio Europe 1. Wiadomość potwierdził Pałac Elizejski i otoczenie byłego prezydenta.
Zobacz wideo

Jak podano, Giscard d'Estaing zmarł w środę wieczorem w otoczeniu rodziny w swojej posiadłości Authon w środkowej Francji. Powołana przez niego fundacja poinformowała, że były prezydent zmarł w rezultacie komplikacji po zakażeniu się koronawirusem. W ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie hospitalizowany w związku z problemami kardiologicznymi i niewydolnością krążenia. Ostatnio, w połowie listopada, przebywał w szpitalu w Tours z powodu niewydolności układu oddechowego.

Giscard d'Estaing wystartował w wyborach prezydenckich w 1974, rozpisanych po śmierci Georges'a Pompidou mając wtedy 48 lat. Jako nowo wybrany prezydent, który objął rządy po latach sprawowania ich przez gaullistów, dążył do modernizacji Francji i francuskiego społeczeństwa. Zezwolił m. in. na rozwody za obopólną zgodą i zalegalizował aborcję. Zainicjował wiele ogólnokrajowych projektów, jednym z nich była budowa sieci szybkich pociągów TGV.

W polityce zagranicznej dążył do integracji europejskiej, nawiązał ścisłą współpracę z ówczesnym kanclerzem RFN Helmutem Schmidtem. Razem położyli podwaliny pod europejską wspólną walutę tworząc Europejski System Monetarny (EMS). Opowiadał się też za polepszeniem stosunków z USA.

W 1981 Giscard d'Estaing ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich, jednak przegrał z kandydatem socjalistów Francoisem Mitterandem. W 1984 zasiadał w izbie niższej izby francuskiego parlamentu utrzymując mandat w kilku kolejnych wyborach, a od 1989 do 1993 r. w Parlamencie Europejskim, gdzie do 1991 był przewodniczącym Grupy Liberalnej, Demokratycznej i Reformatorskiej.

W 2001 r. został mianowany przewodniczącym Konwentu do spraw Przyszłości Europy. Efektem jego pracy było opracowanie projektu traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. Jako były prezydent wszedł w skład Rady Konstytucyjnej. Rok wcześniej został członkiem Akademii Francuskiej. Pełnił też funkcję honorowego przewodniczącego Rady Gmin i Regionów Europy.

Giscard d'Estang po raz ostatni pokazał się publicznie 30 września 2019 r. na pogrzebie innego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, który w latach 1974-76 był premierem w jego gabinecie. Kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego złożyli politycy wszystkich francuskich ugrupowań politycznych. Były prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył, że Giscard d'Estaing "przez całe życie pracował na rzecz wzmocnienia stosunków między państwami europejskimi"

TOK FM PREMIUM