W Moskwie rozpoczęła się akcja szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem Sputnik 5

W pierwszej kolejności jest ona podawana osobom najbardziej narażonym na zakażenie - lekarzom, nauczycielom i pracownikom społecznym - poinformowała na specjalnie zwołanej konferencji dyrektor moskiewskiego szpitala Natalia Kuzenkowa.
Zobacz wideo

Szczepionka Sputnik 5 została zarejestrowana w sierpniu jako pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi na świecie. Przy czym, stało się jeszcze przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych, co do których wiarygodności międzynarodowi eksperci mają sporo wątpliwości.

Trzecia faza badań klinicznych z udziałem kilkudziesięciu tysięcy ochotników nadal trwa.

- Zrobiliśmy wystarczająco dużo badań, żeby mieć pewność, że szczepionka jest skuteczna w 92 procentach. Chcemy chronić nasze społeczeństwo przed tą niebezpieczną chorobą i jeśli istnieje wybór: zachorować czy zaszczepić się, to wybór jest jasny - powiedziała Natalia Kuzenkowa.

Tymczasem w niedzielę w Rosji odnotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Zarejestrowano w sumie 29 039 przypadków. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku epidemii. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło też 457 osób - poinformował sztab rządowy.

To już drugi dzień z rzędu, gdy w Rosji odnotowywana jest rekordowa liczba nowych zakażeń.

TOK FM PREMIUM