Czesi najprawdopodobniej nie wyjdą z domów w sylwestra. Rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy

Od najbliższego piątku będzie obowiązywać w Czechach godzina policyjna, a rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy do 22 stycznia. Odpowiedni wniosek wpłynął już do parlamentu. I choć Czesi będą mogli wyjść na w Wigilię na nocną pasterkę, to wszystko wskazuje na to, że podczas sylwestrowej nocy zakaz wychodzenia z domów będzie obowiązywał.
Zobacz wideo

Stan wyjątkowy, podczas drugiej fali pandemii, został wprowadzony w Czechach 5 października i był trzykrotnie przedłużany. Rząd zwracał się z prośbą o zgodę na przedłużenie o miesiąc, a posłowie zgadzali się na krótsze warianty - 17 dni, 22 dni i ostatnio o 11 dni. Teraz czeski rząd sformułował wniosek do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego o miesiąc, do 22 stycznia. Obecnie obowiązujący stan wyjątkowy, z którym związane są wprowadzane restrykcje, kończy się 23 grudnia. Wiosną stan wyjątkowy obowiązywał przez 66 dni. 

Minister zdrowia Jan Blatny powiedział, że tym razem z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego posłowie dostaną szczegółową informację dotyczącą rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Podkreślił, że rosną liczby zakażonych i hospitalizowanych. Jego zdaniem w Czechach potrzebny jest nocny zakaz wychodzenia z domów, który nie mógłby obowiązywać w całym kraju bez przepisów o stanie wyjątkowym.

Koronawirus w Czechach. Godzina policyjna i sylwester w domu

Godzina policyjna będzie obowiązywać w Czechach od najbliższego piątku. Tego samego dnia przestają być czynne restauracje, bary i kawiarnie, które będą mogły wydawać wcześniej zamówione posiłki tylko na wynos. Obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych. Zamknięte także będą muzea, galerie, ogrody zoologiczne i botaniczne.

Na wniosek ministra kultury Lubomira Zaoralka wyjątkowo zezwolono na funkcjonowanie wystaw, na których prezentowane są eksponaty wypożyczone z zagranicznych galerii. Są to dzieła Rembrandta oraz niezwykle cenne archeologiczne pamiątki ze starożytnego Egiptu.

Podczas obowiązujących od piątku restrykcji będą mogły być otwarte wszystkie sklepy i większość zakładów usługowych. W ramach wcześniejszych regulacji, które obowiązywały w Czechach od 28 października do 3 grudnia, otwarte mogły być jedynie sklepy z najbardziej niezbędnym asortymentem.

Blatny poinformował także, że rząd w czwartek rano zgodził się na wyjątek od zakazu wychodzenia w nocy i umożliwił wiernym udział w pasterkach. W dalszym ciągu w świątyniach obowiązuje limit osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach. Może być zajętych 20 procent miejsc siedzących. Zdaniem ministra zdrowia nie należy się spodziewać zmian w zakazie wychodzenia w czasie nocy sylwestrowej.

Z danych ministerstwa zdrowia opublikowanych w czwartek wynika, że od początku pandemii w Czechach liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem przekroczyła 600 tys. W środę przybyło 8235 nowych infekcji, a w porównaniu z poprzednią środą przyrost jest wyższy o 1822 przypadki. Z danych wynika także, że liczba zmarłych od początku pandemii przekroczyła 10 tys. i wynosi 10 036 zgonów. We wtorek zmarło 98 osób, a w środę 48. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM