Unia Europejska zakupi dodatkowo 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer

Unia Europejska zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko COVID-19, która jest obecnie stosowana w całej Unii - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.
Zobacz wideo

"Postanowiliśmy zamówić dodatkowe 100 milionów dawek szczepionki BioNTech i Pfizer, która jest już stosowana do szczepień ludzi w całej UE. Będziemy zatem mieć 300 milionów dawek tej szczepionki, którą oceniono jako bezpieczną i skuteczną. Będzie więcej szczepionek!" - napisała Von der Leyen na Twitterze.

W 2020 roku Komisja, w imieniu Unii, podpisała z firmami BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 mln dawek szczepionki na COVID-19, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln dawek.

KE negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożlwiający tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.

Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki COVID-19, opracowanej przez Pfizer i BioNTech, zostanie zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 roku - poinformowały w poniedziałek służby prasowe Komisji Europejskiej.

W ramach prowadzonej w Unii Europejskiej wspólnej walki z pandemią koronawirusa w większości krajów Wspólnoty w niedzielę rozpoczęła się kampania szczepień. Jako pierwsi - najczęściej w obecności mediów - przeciw COVID-19 zaszczepieni zostali pensjonariusze domów opieki, ich opiekunowie i personel medyczny.

Pierwsze szczepienia już ruszyły

Pierwsze szczepienia w Unii Europejskiej ruszyły w niedzielę 27 grudnia. W Polsce pierwszą zaszczepioną osobą była Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński. - Jestem dumna z tego, że zostałam wybrana - powiedziała Jakubowska. 

W poniedziałek (28 grudnia) rano do Polski dotarła kolejna transza szczepionek przeciwko koronawirusowi (300 tysięcy). Odbierał je na lotnisku sam premier Mateusz Morawiecki.

Obecnie szczepieni przeciwko koronawirusowi są pracownicy ochrony zdrowia. W połowie stycznia mają ruszyć zapisy na szczepienia dla osób spoza priorytetowej listy. We wtorek minister Adam Niedzielski powiedział, że aby osiągnąć "efekt odporności populacyjnej", trzeba zaszczepić około 15 mln Polaków. Podał, że "w miarę prawdopodobnym scenariuszem jest jesień".

Szczepionka firm BioNTech i Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

DOSTĘP PREMIUM