Adam Niedzielski mówił o czeskiej mutacji koronawirusa. Czescy wirusolodzy zdumieni

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Polsce wykryto czeską mutację koronawirusa. Wypowiedziami szefa polskiego resortu zdrowia zdziwieni są czescy wirusolodzy, oni bowiem takiej odmiany nie znają.
Zobacz wideo

O czeskim wariancie COVID-19 minister Adam Niedzielski mówił w poniedziałek, w odpowiedzi pytań o obecność w Polsce wysoce zakaźnej mutacji brytyjskiej. Poinformował, że polskie służby epidemiologiczne nie wykryły nad Wisłą mutacji wariantu brytyjskiego, jest tu natomiast obecny wariant czeski.

Wypowiedź, która przeszła w Polsce właściwie bez echa, wzbudziła u naszych południowych sąsiadów spore zdziwienie. Czescy wirusolodzy bowiem o wariancie czeski COVID-19 nigdy nie słyszeli.

W odpowiedzi na pytania portalu Seznam Zpravy istnieniu takiej mutacji koronawirusa zaprzeczył zarówno Państwowy Instytut Medyczny jak i państwowe referencyjne laboratorium wirusologiczne.

Najdalej poszło czeskie ministerstwo zdrowia, które ustami swojej rzeczniczki Barbory Peterove stwierdziło, że państwowe laboratoria koncentrujące się obecnie właśnie na wykrywaniu potencjalnych mutacji COVID-19. I takowych nad Wełtawą nie stwierdzono.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM