Niemcy. Armin Laschet nowym szefem CDU. "Taki nudnawy manager, kontynuator dziedzictwa Angeli Merkel"

1001 delegatów wybrało w sobotę w południe Armina Lascheta na nowego przewodniczącego niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Kandydatów było trzech. Zwycięzca ma duże szanse na zostanie kolejnym kanclerzem Niemiec.
Zobacz wideo

Podczas internetowej konferencji partyjnej wybrano następcę dotychczasowej przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.

Zwyciężył premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. Uzyskał poparcie 521 spośród 1001 delegatów. Jego konkurentami byli: lider grupy parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz i były minister środowiska Norbert Roettgen.

Kim jest Armin Laschet?

Zwycięzca wyborów ma duże szanse na zostanie kolejnym kanclerzem Niemiec. Armin Laschet ma 59 lat, z wykształcenia jest prawnikiem, ma trójkę dzieci. - To zwolennik Angeli Merkel i kandydat establishmentu. Ma też podobną, czyli niewielką charyzmę jak pani kanclerz. To raczej nudnawy manager. Stawia na kontynuację - mówił w TOK FM Łukasz Grajewski, dziennikarz mieszkający w Niemczech.

Ekspert podkreślał, że w takiej sytuacji nie musi to być błędem, bo sami Niemcy są zadowoleni z rządów dotychczasowej kanclerz. - Jeśli Merkel chciałaby kandydować w wyborach, to pewnie by ją wybrali. Laschet to kontynuator dziedzictwa pani kanclerz - podsumował gość TOK FM. 

Superwyborczy rok w Niemczech 

CDU powstała po II wojnie światowej i określa się mianem centroprawicowej. Razem z bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie. Kanclerz Angela Merkel była przewodniczącą CDU do grudnia 2018 roku.

Z sondażu przeprowadzonego przez telewizję ARD wynika, że gdyby wybory do Bundestagu odbyły się teraz, 35 proc. uprawnionych do głosowania oddałoby głos na CDU/CSU, która rządzi teraz w Niemczech w koalicji z SPD.

W Niemczech rok 2021 jest rokiem "superwyborczym" (Superwahljahr 2021). Najważniejszym wydarzeniem politycznym będą wybory federalne we wrześniu, które wyłonią następcę rządzącej od 16 lat kanclerz Merkel. Wieloletnia szefowa rządu nie wystartuje ponownie w jesiennych wyborach federalnych. W 2021 roku wybrane zostaną też regionalne parlamenty w sześciu krajach związkowych RFN.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM