USA. Media: Aresztowano kobietę, którą podejrzewano o kradzież laptopa Pelosi. Chciała go sprzedać

Federalne Biuro Śledcze (FBI) aresztowało kobietę, którą podejrzewa się o kradzież laptopa szefowej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w trakcie szturmu na Kapitol 6 stycznia. Anonimowy świadek zeznał, że 22-latka chciała sprzedać urządzenie Rosjanom.
Zobacz wideo

Agencja Reuters, powołując się na amerykańskie media, poinformowała, że kobieta została aresztowana w poniedziałek. 

Riley June Williams z Pensylwanii udało się 6 stycznia wtargnąć na Kapitol. Portal radia NPR zidentyfikował ją na jednym z nagrań - nosiła okulary, zieloną koszulę oraz miała torbę na ramię. Do tłumu na schodach krzyczała: "Na górę, na górę", zachęcając intruzów, by szli w kierunku biura Pelosi.

Tam - jak obawia się FBI - kobieta mogła ukraść laptop lub dysk twardy z zamiarem przekazania urządzenia rosyjskiemu wywiadowi. Tak zeznał anonimowy świadek, opisywany w aktach służb jako dawny partner Williams. Zgodnie z tym, co przekazał, 22-latka zamierzała "przesłać urządzenie do przyjaciela w Rosji, który planował następnie sprzedać je rosyjskiemu wywiadowi zagranicznemu".

Jak utrzymuje, plan "z nieznanych powodów" się nie powiódł, a Williams "nadal ma urządzenie lub je zniszczyła".

Wiliiams nie postawiono oficjalnie zarzutów kradzieży, w sprawie tej - jak zastrzega FBI - trwa śledztwo. Oskarża się ją m.in. o nielegalne wkroczenie do rządowego budynku.

Kradzież laptopa potwierdziło wcześniej po szturmie biuro Pelosi. Szef jej personelu Drew Hammill zapewniał, że przenośny komputer był "używany tylko do prezentacji".

Jak podaje Associated Press, w związku z atakiem na Kapitol do tej pory aresztowano ponad 125 osób. W śledztwo w tej bezprecedensowej sprawie zaangażowano setki urzędników federalnych.

TOK FM PREMIUM