Donald Trump ułaskawił Steve'a Bannona. Były strategiczny doradca prezydenta czekał na proces ws. defraudacji

Ostatnie godziny prezydentury Donald Trump wykorzystał na ułaskawienie kilkudziesięciu osób. Wśród nich jest m.in. jeden z najbardziej znanych współpracowników ustępującego prezydenta - Steve Bannon, który oskarżony był o defraudację.
Zobacz wideo

Steve Bannon był głównym doradcą strategicznym Donalda Trumpa w pierwszym okresie jego prezydentury. Z Białego Domu odszedł w sierpniu 2017 roku. Szybko zaczął krytykować Trumpa, m.in. w książce "Ogień i gniew: wewnątrz Białego Domu Trumpa" Michaela Wolffa.

Bannon został aresztowany w sierpniu 2020 roku wraz z trzema innymi osobami przez służby federalne. Był oskarżony o defraudację pieniędzy ze zbiórki na budowę muru między USA i Meksykiem. Zdaniem prokuratury w ramach zorganizowanej przez oskarżonych zbiórki udało się zebrać  25 mln dolarów.

Steve Bannon czekał na rozpoczęcie procesu. Nie przyznał się do winy.

Na liście ułaskawionych w ostatnim dniu urzędowania Donalda Trumpa jest ponad 70 nazwisk. Prócz osób związanych z prezydentem i polityką w tej grupie znaleźli się też m.in. raperzy Lil Wayne i Kodak Black.

Donald Trump siebie nie ułaskawił

Od kilkunastu dni nie tylko w mediach spekulowano, że Donald Trump może się zdecydować na samoułaskawienie. Trumpowi grożą śledztwa na kilku frontach, w tym unikania podatków.

Prawnicy byli podzieleni na temat tego, czy prezydent może samemu sobie udzielić prewencyjnie prawa łaski. Konstytucja nie jest w tej kwestii jednoznaczna i według jednych na to pozwala, a według drugich wyklucza możliwość bycia sędzią we własnej sprawie.

Kończący kadencję Donald Trump nie zdecydował się też na ułaskawienie członków swojej rodziny oraz jednego z najbliższych współpracowników - byłego burmistrza Nowego Jorku Giulianiego.

Synowie odchodzącego prezydenta - Eric Trump i Donald Trump Junior - nie zostali postawieni w stan oskarżenia, ale grozi im fala dochodzeń. Giuliani, który stał na czele nieudanych wysiłków w celu unieważnienia wyborów prezydenckich w 2020 r., nie został oskarżony o popełnienie przestępstwa, ale śledczy sprawdzają jego działalność na Ukrainie.

Inauguracja prezydentury Joe Bidena. Program specjalny w Radiu TOK FM. Zapraszamy od 17:55.

DOSTĘP PREMIUM