Joe Biden zaprzysiężony na prezydenta USA. "Zjednoczeni możemy zrobić wielkie, ważne rzeczy"

Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wcześniej przysięgę złożyła także nowa wiceprezydent Kamala Harris.
Zobacz wideo

Joe Biden - składając przysięgę - trzymał dłoń na ponadstuletniej rodzinnej Biblii, podtrzymywanej przez jego żonę Jill. Egzemplarz Biblii, z którego od 1973 r. korzysta Biden składając kolejne przysięgi przy zajmowaniu urzędów publicznych jest w rodzinie nowego prezydenta od 1893 r.

"Będę prezydentem wszystkich Amerykanów"

- Dzisiaj świętujemy triumf nie kandydata, a idei, jaką jest demokracja. Wola ludu została wysłuchana; wiemy, że demokracja jest cenna i delikatna i teraz wygrała; to jest dzień Ameryki, dzień demokracji - rozpoczął swoje przemówienie Joe Biden po tym, gdy został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

- Mamy wiele do zrobienia, wiele do naprawienia, wiele do uleczenia, wiele do zbudowania i wiele do zyskania. Potrzeba nam jedności. Właśnie złożyłem świętą przysięgę, którą składał każdy z tych patriotów. Ale historia Ameryki zależy od wszystkich z nas - mówił dalej. 

Apelował do wszystkich, aby "zaczęli się słuchać i szanować". - Każde nieporozumienie nie musi być powodem wojny totalnej. Musimy odrzucić kulturę, w której fakty podlegają manipulacji - apelował prezydent USA. - Ameryka musi być lepsza niż do tej pory - zaapelował.

Jednocześnie obiecał, że będzie "prezydentem wszystkich Amerykanów". - Będę walczył o tych, którzy mnie wspierali, ale także o tych, którzy mnie nie popierali - zadeklarował.

W wystąpieniu Joego Bidena nie zabrakło wątków poświęconych epidemii. Przekonywał, że Ameryka wygra tę walkę, pod warunkiem, że "będzie działać razem". - Zjednoczeni możemy dokonać wielkich rzeczy. Możemy poradzić sobie z zabójczym wirusem. Jedność to droga do przodu - powiedział Biden.

- W jedności możemy zrobić wielkie, ważne rzeczy. Możemy dać ludziom pracę, możemy wysłać dzieci do bezpiecznych szkół, możemy zapewnić sprawiedliwość rasową. Ameryka może być siłą działającą na rzecz dobra na świecie - mówił w swoim inauguracyjnym przemówieniu.

- To czas próby. Musimy sprostać atakom na prawdę, na demokrację, nierównościowom. To wszystko są wielkie dla nas próby. Ale stajemy przed nimi jako naród o wielkiej odpowiedzialności. (...) Jest wiele do zrobienia. Wy i ja będziemy sądzeni po tym, jak sprostamy temu kryzysowi - mówił. 

>> Czytaj relację na żywo z zaprzysiężenia Bidena <<

Nowa wiceprezydent

Harris - składając przysięgę - korzystała z dwóch egzemplarzy Biblii. Jeden z nich należał do bliskiej przyjaciółki Harris. Nowa wiceprezydent używała go, gdy składała przysięgę jako prokurator generalna Kalifornii i senator. Druga Biblia z której korzystała Harris należała do Thurgooda Marshalla, pierwszego afroamerykańskiego sędziego Sądu Najwyższego USA.

Joe Biden ma 78 lat. Jest drugim katolikiem i najstarszą osobą w historii, która obejmuje najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych. 

W uroczystej inauguracji prezydentury Joego Bidena uczestniczą m.in. sędziowie Sądu Najwyższego, a także byli prezydenci: Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton. Nie ma Donalda Trumpa - jest jego zastępca Mike Pence wraz z żoną.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne i zagrożenie zamieszkami przed Kapitolem nie ma tłumów wiwatujących na cześć nowego prezydenta. Na wielkich błoniach w centrum w ziemię wbito prawie 200 tysięcy flag. 

>> NA ANTENIE TOK FM TRWA WYDANIE SPECJALNE <<

DOSTĘP PREMIUM