Słowacja zaostrza przepisy. Wyjść z domu można tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa

Słowacja wprowadziła zakaz opuszczanie domu dla osób bez negatywnego testu na obecność koronawirusa. Zakaz, od którego przewidziano nieliczne wyjątki, ma obowiązywać do końca miesiąca.
Zobacz wideo

Od dziś (27 stycznia) nie można wychodzić z domu bez aktualnego i negatywnego wyniku testu na COVID-19. Wyjątkiem jest wyjście do najbliższej apteki, sklepu, do punktu szczepień lub żeby zrobić test.

Jak informuje reporter TOK FM, słowacki resort zdrowia zdecydował się na tak restrykcyjne rozwiązanie z powodu wzrostu liczby zakażeń oraz kolejną akcją powszechnego testowania obywateli.

Testu nie potrzebują rodzice dzieci do lat trzech, wychodzący z nimi na spacer oraz wychodzący z psami - nie mogą się jednak oddalić się od domu na więcej niż kilometr.

Nakaz nie obowiązuje ozdrowieńców, którzy chorowali nie wcześniej niż trzy miesiące temu oraz osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Nowe przepisy obowiązywać mają do 2 lutego, a w powiatach, gdzie zakażeń koronawirusem jest najwięcej - pięć dni dłużej. Właśnie 7 lutego ma się zakończyć kolejna akcja ogólnokrajowych, dobrowolnych testów na obecność koronawirusa. Od listopada to już trzecia tego typu akcja w Słowacji.

Władze w Bratysławie liczą, że dzięki masowemu testowaniu uda się wyizolować nowe ogniska epidemii.

Do tej pory w Słowacji zdiagnozowano blisko 350 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. W kraju mieszka niespełna 5,5 mln obywateli.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM