Rosja. Brat Aleksieja Nawalnego zatrzymany na 48 godzin. Ma status podejrzanego w sprawie karnej

Oleg Nawalny, brat rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, został zatrzymany na 48 godzin i ma status podejrzanego w sprawie karnej, wszczętej po protestach z 23 stycznia i dotyczącej naruszenia wymogów epidemicznych.
Zobacz wideo

Prócz Olega Nawalnego zatrzymana na 48 godzin i również podejrzana w tej sprawie karnej jest Lubow Sobol, która pracuje w założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK).

Policja w Moskwie przeprowadziła w środę co najmniej osiem rewizji, w tym w mieszkaniu Aleksieja Nawalnego w dzielnicy Marjino, w innym lokalu, gdzie obecnie mieszka jego żona Julia, w biurze FBK i w studio kanału internetowego Navalny LIVE.

Julia Nawalna w trakcie rewizji krzyczała ona do dziennikarzy z okna, że policjanci wyważyli drzwi i nie wpuszczają adwokata. Mec. Weronika Polanowa relacjonowała w rozmowie z dziennikarzami: "Nie zostałam dopuszczona do działań śledczych, czyli rewizji, która odbywa się przy jawnym naruszeniu prawa, ponieważ adwokat ma prawo do udziału w działaniach śledczych".

Rewizje miały związek ze sprawą karną dotyczącą naruszenia zasad sanitarno-epidemicznych. Postępowanie to wszczęte zostało w Moskwie po masowych protestach w obronie Nawalnego 23 stycznia. Na razie w tej sprawie karnej nie ma konkretnych nazwisk - podała agencja Interfax. W obronie Aleksieja Nawalnego w Moskwie i kilkudziesięciu innych miastach Rosji wyszły tysiące ludzi.

44-letni Aleksiej Nawalny, przypomnijmy, został zatrzymany na lotnisku Szeremietiewo 17 stycznia, po przylocie z Niemiec. Został osadzony w areszcie śledczym Matrosskaja Tiszyna.

Opozycjonista przebywał w Niemczech od sierpnia 2020 roku. Do Berlina został przetransportowany samolotem ze szpitala w Omsku, gdzie trafił po tym, jak próbowano go otruć. Jak wykazały analizy niemieckich specjalistów, Nawalnego otruto środkiem z grupy nowiczoków.

Nawalny w areszcie. Czy jego otoczeniu grozi teraz niebezpieczeństwo? "Żona prawdopodobnie przeżyła próbę otrucia"

TOK FM PREMIUM