Bernie Sanders uzbierał 1,8 mln dolarów dzięki słynnemu zdjęciu

Amerykański senator Bernie Sanders ogłosił w środę, że przekaże organizacjom charytatywnym 1,8 miliona dolarów zebranych ze sprzedaży produktów opatrzonych jego słynnym już zdjęciem, gdy siedział z założonymi rękami w wełnianych rękawiczkach podczas inauguracji Joe Bidena.
Zobacz wideo

Uwieczniony przez fotografa AFP Brendana Śmiałowskiego moment zainspirował internautów na całym świecie do tysięcy humorystycznych fotomontaży, wzmacniając byłego socjalistycznego kandydata na prezydenta, znanego z namiętnego i często zrzędliwego tonu wystąpień publicznych, w roli gwiazdy Internetu - pisze AFP.

T-shirty, swetry i inne powiązane ze zdjęciem produkty trafiły do sprzedaży w internetowej witrynie wieczorem 21 stycznia, czyli dzień po zaprzysiężeniu Joego Bidena na prezydenta USA. Ich zapasy wyczerpały się w ciągu trzydziestu minut! Nowe produkty dodane w ten weekend zostały sprzedane w poniedziałek rano.

Niezależny senator z Vermont zebrał w ten sposób 1,8 miliona dolarów i to zaledwie w ciągu pięciu dni. Sanders ma je przekazać na rzecz organizacji charytatywnych właśnie z Vermont.

"Jane, moja żona, i ja jesteśmy pod wrażeniem kreatywności, jaką wykazało się tak wielu ludzi (...) i cieszymy się, że możemy pomóc ludziom w potrzebie" - napisał Bernie Sanders w oświadczeniu. "Ale nawet ta suma nie może zastąpić decyzji Kongresu i zrobię co w mojej mocy w Waszyngtonie, aby pracownicy w Vermont i w całym kraju otrzymali wsparcie, którego potrzebują w najgorszym kryzysie" - dodał.

DOSTĘP PREMIUM