Biały Dom: Biden wezwał Putina do uwolnienia Nawalnego

Joe Biden wezwał Władimira Putina do uwolnienia Aleksieja Nawalnego - poinformowała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do wtorkowej rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Rosji.
Zobacz wideo

Rzeczniczka Białego Domu podkreśliła, że sprawa uwięzionego rosyjskiego opozycjonisty była jednym z kilku tematów, w których Biden stanowczo naciskał na Putina. Przypomnijmy krótko, Nawalny został zatrzymany blisko dwa tygodnie temu, zaraz po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie dochodził do siebie po próbie otrucia go. W Rosji w miniony weekend odbyły się protesty wzywające do jego uwolnienia

Poza tematem Nawalnego, amerykański prezydent w rozmowie z Putinem poruszył także sprawę domniemanej ingerencji Rosji w ostatnie wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych oraz kwestie suwerenności Ukrainy i cyberataku na instytucje w USA.

W czwartek Jen Psaki mówiła, że Biden nie powstrzymał się przed wyrażeniem swoich obaw dotyczących działań rosyjskiego rządu.

Obaj przywódcy, zgodnie z wtorkowym komunikatem Białego Domu, omówili także gotowość obu krajów do przedłużenia układu Nowy START o pięć lat. Jeszcze tego samego dnia Kreml poinformował, że Rosja i USA porozumiały się w sprawie przedłużenia traktatu.

Dzień później obie izby parlamentu Rosji, Duma Państwowa i Rada Federacji, ratyfikowały porozumienie o przedłużeniu Nowego START-u o pięć lat, do 5 lutego 2026 roku.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM