Romantyk, symbol, polityk. Kim naprawdę jest Aleksiej Nawalny, rosyjski więzień numer 1?

Na ile zasadne są głosy mówiące o tym, że dla Polski lepsza jest Rosja pod rządami słabego Putina niż Rosja pod rządami silnego Nawalnego? Jaką strategię ma najsilniejszy obecnie rosyjski opozycjonista, który własnie trafił do łagru? Analizuje Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka TOK FM.

Aleksiej Nawalny został aresztowany 17 stycznia tego roku, natychmiast po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie przez ostatnie kilka miesięcy był leczony po próbie otrucia go bojowym środkiem Nowiczok. Według państw zachodnich są dowody na to, że za próbą zabójstwa stały rosyjskie służby. On sam na swoim kanale na YouTube zamieścił film, w którym wskazuje sprawców i zleceniodawców zamachu na siebie. Przekonuje w nim również, że nie była to pierwsza próba otrucia go. 

We wtorek sąd w Moskwie zdecydował, że Aleksiej Nawalny ma być osadzony w kolonii o zwykłym reżimie na 2 lata i 8 miesięcy. Tym samym sąd zmienił wyrok 3,5 roku w zawieszeniu, wydany w 2014 roku za domniemaną defraudację funduszy firmy Yves Rocher, na bezwzględne wykonanie kary, a więc pozbawienie wolności. Na poczet kary zaliczono mu 10 miesięcy, jakie w 2014 r. spędził w areszcie domowym.

Teraz Aleksiej Nawalny trafił do łagru i został więźniem politycznym numer 1 w Rosji, ale na wolności wciąż jest jego żona Julia oraz całe grono współpracowników, zorganizowanych w sprawnie działającą sieć. O tym, kim politycznie jest Nawalny, jaką ma siłę oddziaływania na Rosjan, do czego dąży, mówi w materiale TOK FM Agnieszka Lichnerowicz prowadząca audycję "Światopodgląd".

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM