Rosja. Nie żyje lekarz ze szpitala w Omsku, który zajmował się Aleksiejem Nawalnym

W Omsku zmarł lekarz Siergiej Maksimyszyn, zastępca lekarza naczelnego szpitala, gdzie po próbie otrucia go bojowym środkiem chemicznym leczony był Aleksiej Nawalny. Miał 55 lat. Przyczyną śmierci był atak serca.
Zobacz wideo

Lekarz Siergiej Maksimyszyn, jak informuje współpracownik Nawalnego - Leonid Wołkow, że lekarz ten najlepiej znał stan opozycjonisty, gdy przebywał w omskim szpitalu.

Telewizja CNN przekazała w piątek wypowiedź Wołkowa, który powiedział, że wątpi w to, by w sprawie śmierci lekarza odbyło się dochodzenie. - On wiedział więcej, niż ktokolwiek inny o stanie Aleksieja, dlatego nie mogą wykluczyć, że nie zmarł własną śmiercią. Jednak system ochrony zdrowia w Rosji jest niezadowalający, dlatego lekarze w jego wieku mogą przedwcześnie umierać - powiedział Wołkow.

Informację o zgonie lekarza podał w czwartek portal Otwarte Media (Open Media). Rzeczniczka resortu zdrowia we władzach obwodu omskiego Galina Nazarowa powiedziała portalowi, że Maksimiszyn zmarł, gdy był w pracy.

Otrucie Nawalnego

Aleksiej Nawalny do szpitala w Omsku trafił w sierpniu 2020 roku, gdy zasłabł na pokładzie samolotu. Od razu pojawiły się spekulacje na temat tego, że opozycjonista został otruty. Ale lekarze z Syberii nie potwierdzili tych informacji.

Dopiero w Berlinie ujawniono, że Nawalnego próbowano otruć trucizną z grupy nowiczoków. Po kilku miesiącach leczenia i rehabilitacji opozycjonista wrócił do Moskwy i na lotnisku został zatrzymany.

Szybko przeprowadzono proces - w miniony wtorek zapadł wyrok: sąd nakazał, by wyrok 3,5 roku w zawieszeniu wobec Aleksieja Nawalnego, wydany w 2014 roku, zamienić na bezwzględne wykonanie kary, a więc pozbawienie wolności.

O taką zamianę kary wnosiły rosyjskie służby więzienne. Twierdziły one, że Nawalny naruszał warunki, które obowiązywały go podczas okresu próby. Nawalnemu na poczet kary zostanie zaliczony areszt domowy. Opozycjonista powinien wyjść na wolność za dwa lata i osiem miesięcy.

TOK FM PREMIUM