Tragiczny wypadek pod K2. Nie żyje bułgarski himalaista Atanas Skatov

Do kolejnej - drugiej już tej zimy - tragedii doszło na K2. Podczas nieudanej próby zdobycia szczytu zginął bułgarski doświadczony himalaista - Atanas Skatov.

Jak informuje bułgarskie radio, ratownicy znaleźli już jego ciało. Bułgar Atanas Skatov uczestniczył w nieudanym ataku na K2 wraz z grupą około 20 osób, która doszła do wysokości 7300 metrów i stamtąd próbowała zdobyć szczyt.

Po rezygnacji z dalszej wspinaczki i decyzji o odwrocie himalaiści zaczęli schodzić do bazy. Właśnie podczas zejścia doszło do wypadku.

Atanas Skatov spadł z klifu. Miał 43 lata.

Bułgar był doświadczonym himalaistą. Zdobył 10 ośmiotysięczników; w 2014 roku, jako pierwszy w historii weganin, wszedł na Mount Everest. Był też autorem wielu książek.

Najtrudniejszy ośmiotysięcznik

To już drugi śmiertelny wypadek na K2 tej zimy. 16 stycznia, także podczas zejścia, zginął Hiszpan Sergi Mingote.

K2 to najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia, przede wszystkim dlatego, że trudności techniczne (wspinaczkowe) w drodze na wierzchołek znajdują się bardzo wysoko, na wysokości 8000 m.

Ponadto wejście na K2 utrudnia gorsza od panującej na Evereście pogoda, gdyż K2 jest najbardziej wysuniętym na północ ośmiotysięcznikiem.

DOSTĘP PREMIUM