Kreml wydala polską dyplomatkę, MSZ wzywa ambasadora Rosji. "Unia dostała pstryczek w nos"
W oficjalnym komunikacie wydanym w piątek rosyjski resort dyplomacji oświadczył, że pracownicy konsulatów Polski i Szwecji w Petersburgu oraz ambasady Niemiec w Moskwie brali udział "w sprzecznych z prawem akcjach 23 stycznia 2021 roku". Wcześniej źródło unijne i media w Brukseli podały, że chodzi o obecność dyplomatów na protestach w obronie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!
Zdaniem Tomasza Bieleckiego, korespondenta "Gazety Wyborczej" i "Deutsche Welle" w Brukseli, taki ruch Kremla to prztyczek w nos dla Europejczyków. – Szczególnie że w tym samym czasie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell miał konferencję prasową z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. To spotkanie okazało się katastrofą. Ławrow wykorzystał je do krytyki UE i USA. Wydaje się, że to wszystko było zamierzone – ocenił Bielecki.
Dodał jednak, że z tej całej sytuacji mogą zostać wyciągnięte pozytywne wnioski. – Może to upokorzenie Unii będzie cenny wkładem w dyskusję. Pozwoli otworzyć oczy na to, czym jest i jakie ma intencje Rosja. Choć we Wspólnocie jest jakaś tego świadomość. Aczkolwiek to kwestia strategii i taktyki wobec Kremla. Czyli jak łączyć asertywność ze współpracą w obszarach, w których bez Rosji, nie da się osiągnąć sukcesu, takich jak: kryzys klimatyczny czy pandemia – wskazywał Bielecki.
Polski MSZ ogłosił, że wzywa do siebie ambasadora Rosji. - Oczekujemy, że władze rosyjskie cofną błędną decyzję o uznaniu polskiej dyplomatki za persona non grata. W przeciwnym wypadku Polska pozostawia sobie możliwość podjęcia adekwatnych kroków - zapowiedział MSZ w komunikacie.
Po co Borrell pojechał do Moskwy?
Ławrow po rozmowach w Moskwie z Borrellem powiedział w piątek, że Rosja uważa Unię Europejską za "niewiarygodnego partnera". Rosyjski minister skomentował w ten sposób możliwość nałożenia sankcji UE wobec Rosji w związku z uwięzieniem Nawalnego. Powiedział też, że Moskwa zauważyła, iż Bruksela w coraz większym stopniu zachowuje się jak USA i nakłada jednostronne ograniczenia na kraje.
Komisja Europejska nie chciała komentować żadnych wypowiedzianych zarzutów ze strony Ławrowa pod adresem Unii Europejskiej.
Komisja Europejska była pytana także, dlaczego Borrell nie spotkał się z uwięzionym Nawalnym. Rzeczniczka KE Nabila Massrali odpowiedziała, że takie spotkanie nie odbyło się, dlatego że mogłoby stworzyć "błędne wrażenie", że UE akceptuje jego uwięzienie.
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
Radosław Fogiel na TikToku pyta, "za co nienawidzicie PiS". "Jest cwany. Wpuszcza nas w pułapkę"
- Na okupowanym Krymie Rosja wciela do armii strażaków
- "Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
- PiS na bananowym TikToku. Zbiera tam tylko hejt? "Dzieje się dokładnie to, o co PiS-owi chodziło"
- Donald Trump może zostać aresztowany. A to nie jest jego jedyny problem. "Traci grunt pod nogami"
- Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania