CNN o kulisach zamieszek na Kapitolu: Trump nie zgodził się zwrócić do bojówkarzy z apelem o spokój

CNN w swoim materiale przywołuje słowa polityków, którzy rozmawiali z Kevinem McCarthym, działaczem Partii Republikanów i Członkiem Izby Reprezentantów, który rozmawiał z Trumpem w czasie zamieszek.
Zobacz wideo

Jak podaje CNN, McCarthy przekonywał, że osoby szturmujące Kapitol to zwolennicy Trumpa i namawiał prezydenta, żeby ten zaapelował do nich, żeby przestali.

"Kiedy McCarthy dobił się do prezydenta 6 stycznia i poprosił, by publicznie wezwał bojówki do rozejścia się, ten początkowo powtórzył kłamstwo, że to Antifa napadła na Kapitol" - napisała przedstawicielka Izby Reprezentantów Jaime Herrera Beutler, która jako pierwsza poinformowała o kulisach rozmowy i opowiada się za impeachmentem Trumpa.

Były prezydent USA dopiero po kilku godzinach i namowach swoich najbliższych współpracowników zdecydował się na publikację wpisu na Twitterze, w wezwał swoich zwolenników do rozejścia się. Zamieszki potępił dopiero dwa dni później.

Niebawem zakończy się proces dot. impeachmentu Donalda Trumpa. Oskarżyciele reprezentujący Izbę Reprezentantów zarzucają byłemu prezydentowi, że  wmawiał swoim wyborcom, że wybory zostały sfałszowane, podważał konstytucyjne procedury, a ostatecznie podburzył tłum do ataku na Kapitol. Obrońcy Donalda Trumpa utrzymują,  że Trump posługiwał się metaforami.  

Do skazania w procedurze impeachmentu potrzeba 2/3, czyli 67 głosów w stuosobowym Senacie, w którym obie partie mają po 50 przedstawicieli.

DOSTĘP PREMIUM